skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj wszystkie niezbędne składniki do przygotowania pasztecików. Weź mąkę najwyższej jakości. Każdy bezwonny olej roślinny jest odpowiedni. Zamiast cebuli i kopru możesz wziąć dowolne warzywa, które lubisz najbardziej. Zacznij od zrobienia ciasta.
Krok 2:
Niektóre drożdże należy aktywować, najpierw rozpuszczając w płynie temploy, inne można natychmiast dodać do mąki. Do przygotowania ciasta na ciasta odpowiednie są te, które należy wcześniej aktywować. Aby zagnieść ciasto, weź głęboką miskę, w której wygodnie będzie mieszać suche i płynne składniki. Podgrzej wodę do temperatury 37-40 stopni. Rozpuść w nim cukier i dodaj drożdże.
Krok 3:
W przypadku braku specjalnego termometru kulinarnego wymaganą temperaturę można określić w następujący sposób: należy upuścić kroplę wody na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli uczucie jest neutralne - nie jest zimne ani gorące, temperatura jest odpowiednia. W niskiej temperaturze drożdże będą działać wolniej i będą potrzebować więcej czasu na gotowanie. W podwyższonej temperaturze drożdże umrą, ciasto nie wzrośnie, a smak gotowych ciast zostanie zepsuty.
Krok 4:
Dodaj 3-4 łyżki przesianej mąki, wymieszaj i pozostaw na 10-15 minut w ciepłym miejscu. Mąkę do ciasta należy przesiać, aby oddzielić małe zanieczyszczenia i nasycić ciasto tlenem i powietrzem. Kiedy na powierzchni pojawiła się bujna Czapka, drożdże uaktywniły się i można z nimi pracować. Dodaj sól i połowę oleju. Resztę będziesz potrzebować później. Dobrze wymieszaj. Sól powinna się rozpuścić, a masło równomiernie rozprowadzić na cieście.
Krok 5:
Przesiej połowę wymaganej ilości mąki do miski. Mieszaj łyżką, aż będzie gładka. Przesiej pozostałą mąkę do osobnego pojemnika.
Krok 6:
Właściwości mąki tego samego gatunku, ale różnych producentów mogą się różnić, aby uzyskać pożądaną konsystencję, dodaj mąkę w małych porcjach. Kiedy ugniatanie łyżką stanie się trudne, zacznij to robić rękami. Dokładnie zagnieść ciasto.
Krok 7:
Ciasto powinno być miękkie i delikatne. Posmaruj dno i boki miski olejem roślinnym, aby ciasto nie przykleiło się do naczynia. Gotowe ciasto obtocz również rękami z masłem. Przykryj miskę serwetką lub ręcznikiem, aby nie wyschła i dobrze się unosiła. Pozostaw w ciepłym miejscu na około 1-1, 5 godziny.
Krok 8:
Obierz i zabrudz ziemniaki, dobrze spłucz. Pokrój na małe kawałki mniej więcej tego samego rozmiaru, aby wszystkie ziemniaki ugotowały się jednocześnie i szybko. Gotuj do miękkości. Zajmie to około 20-30 minut, w zależności od możliwości kuchenki i odmiany ziemniaków. Nie musisz solić.
Krok 9:
Podczas gotowania ziemniaków Usuń zwiędłe części z zieleni i opłucz je pod bieżącą wodą. Dokładnie osusz bawełnianym lub papierowym ręcznikiem. Zmiel nożem lub blenderem. Uwielbiam mieć kawałki zieleni widoczne w nadzieniu,więc robię to nożem. Zagotuj mleko i natychmiast zdejmij z ognia.
Krok 10:
Spuść całą wodę z gotowanych ziemniaków. Dodaj mleko i puree ziemniaczane za pomocą tłuczka, gdy ziemniaki są jeszcze gorące. Lepiej nie robić puree za pomocą blendera, ponieważ okazuje się ciężki i bardzo lepki. Ciężko będzie z nim pracować. Dodaj posiekane zioła, sól i dokładnie wymieszaj puree, aż się połączą. Nadzienie jest gotowe. Nadziewaj nim ciasta tylko wtedy, gdy ostygnie, w przeciwnym razie możesz zepsuć ciasto.
Krok 11:
Gdy ciasto zwiększyło swoją objętość 1,5-2 razy, jest gotowe i możesz zacząć z nim pracować. Oddziel kawałki od ciasta, zwiń z nich kulki wielkości dużego orzecha włoskiego. Ułożyć na poziomej powierzchni roboczej posypanej mąką.
Krok 12:
Uformuj paszteciki. Zrób paszteciki, smarując ręce olejem lub posypując mąką. Pamiętaj jednak, że jeśli ciasto ma dużo mąki, spali się podczas smażenia. Rozwałkuj ciasto na okrągłą warstwę o grubości 0,4-0,5 cm.
Krok 13:
Z nadzienia zrób Podłużny "kotlet".
Krok 14:
Uszczypnij ciasto na całej krawędzi. Delikatnie spłaszcz placek i połóż szwem do dołu na posypanej mąką powierzchni.
Krok 15:
Uformuj w ten sposób wszystkie placki. Kiedy pierwsze placki nieznacznie wzrosły i zwiększyły objętość.
Krok 16:
Bez względu na to, jaką patelnię weźmiesz, wlej tyle oleju, aby paszteciki zatopiły się w nim do połowy. Rozgrzej olej na średnim ogniu, ponieważ praca z gorącym olejem jest niebezpieczna i może się poparzyć. Aby zapobiec rozpryskiwaniu się oleju, możesz dodać do niego szczyptę soli, wchłonie wilgoć, jeśli taka istnieje. Sprawdź wymaganą temperaturę oleju, upuszczając mały kawałek ciasta. Powinien się zagotować.
Krok 17:
Delikatnie zanurz paszteciki w oleju. Smażyć na patelni z obu stron na złoty kolor. Przenieś gotowe paszteciki na talerz pokryty ręcznikami papierowymi, aby usunąć nadmiar oleju.
ważne! Używając suchych drożdży należy pamiętać, że występują one w dwóch formach: aktywnej i natychmiastowej(przed użyciem przeczytaj uważnie instrukcję!).
aktywne suche drożdże przypominają zewnętrznie koraliki lub małe kulki. Przed zastosowaniem należy je wybudzić z"trybu uśpienia". W tym celu aktywne drożdże rozcieńcza się w ciepłej słodkiej wodzie, mleku lub serwatce. Powstałe bąbelki, piana lub" czapka " wskazują, że drożdże są gotowe do dalszego użycia. Aktywne suche drożdże należy doprowadzić do całkowitego rozpuszczenia w cieczy, w przeciwnym razie z powodu pozostałych ziaren ciasto może nie wzrosnąć, a wypieki zostaną zepsute (ziarna drożdży, które nie rozpuściły się w cieczy i dostały się do ciasta, nie rozproszą się same, co oznacza, że nie będą działać).
natychmiastowe suche drożdże są łatwiejsze w użyciu. Nie muszą być aktywowane przed użyciem. Takie drożdże wraz z innymi składnikami są po prostu dodawane do ciasta. W rezultacie Czas pieczenia jest skrócony.
należy również pamiętać, że oba rodzaje suchych drożdży mogą różnić się aktywnością u różnych producentów.
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Przeczytaj wiele przydatnych informacji o mące i jej właściwościach w tym artykule!
uwielbiam robić takie ciasta. Często robię połowę porcji nadzienia ziemniaczanego, drugą zastępuję dżemem.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Ziemniaki Dojrzałe - 80 kcal/100g
- Pieczone ziemniaki - 70 kcal/100g
- Tłuczone ziemniaki - 380 kcal/100g
- Ziemniaki gotowane - 82 kcal/100g
- Ziemniaki w mundurkach - 74 kcal/100g
- Ziemniaki smażone - 192 kcal/100g
- Mleko krowie całe - 68 kcal/100g
- Mleko 3,5% tłuszczu - 64 kcal/100g
- Mleko 3,2% tłuszczu - 60 kcal/100g
- Mleko 1,5% tłuszczu - 47 kcal/100g
- Skoncentrowane mleko 7,5% tłuszczu - 140 kcal/100g
- Mleko 2,5% tłuszczu - 54 kcal/100g
- Koperek - 38 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Cebula zielona - 19 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Mąka pszenna - 325 kcal/100g
- Suche drożdże - 410 kcal/100g