skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj składniki. Do przygotowania zakwasu potrzebujemy tylko mąki pszennej i czystej wody pitnej o temperaturze pokojowej.
Krok 2:
Więc na początek wsypujemy do słoika, w którym wyhodujemy zakwas, 100 g mąki pszennej. Wlej 100 ml wody.
Krok 3:
Wszystko dokładnie wymieszaj, aby mąka i woda całkowicie się połączyły. Powinieneś uzyskać lepką jednorodną masę. Ugniatam zakwas widelcem.
Krok 4:
Następnie zakwas należy przykryć ręcznikiem (ale nie pokrywką, ponieważ zakwas musi oddychać). I umieść słoik w ciemnym, ciepłym i suchym miejscu. Mam tę szafkę narożną w pobliżu piekarnika. Zawsze jest ciepło. Pozostaw zakwas na 2 dni. W tym czasie możesz wymieszać zawartość słoika 2-3 razy.
Krok 5:
Po dwóch dniach na powierzchni zakwasu powinny pojawić się bąbelki. Oznacza to, że rozpoczął się proces fermentacji.
Krok 6:
Następnie wyjmij prawie cały zakwas ze słoika i wyrzuć, pozostawiając tylko 30 g.wlej 50 g mąki i 50 ml wody do 30 g zakwasu. Wymieszaj wodę i mąkę z pozostałym zakwasem w puszce. I umieść w ciepłym, suchym miejscu na 1 dzień.
Krok 7:
W ciągu jednego dnia twój zakwas znacznie się zwiększy. I pojawi się wiele bąbelków.
Krok 8:
Nakarm zakwas 50 g mąki i 50 ml wody. Ponownie wymieszaj i umieść na jeden dzień w ciepłym miejscu.
Krok 9:
Powtórz górny opatrunek jeszcze 2-3 razy. Gotowy zakwas można wykorzystać na 6-7 dni. Gotowy zakwas powinien pachnieć umiarkowanie, zapach nie powinien być stęchły. Nie powinien pachnieć pleśnią ani zgnilizną. Zapach powinien być kwaśny. Smak gotowego zakwasu jest również kwaśny. Konsystencja gotowego zakwasu jest jak gęsta śmietana.
ten sam przepis może zrobić zakwas z mąki żytniej na chleb żytni. Zakwas żytni jest jeszcze bardziej aktywny niż zakwas pszenny. I dojrzałość osiąga szybciej - już w 5 dniu można z niej korzystać.
co musisz wiedzieć podczas usuwania zakwasu:
- znak fermentacji-pęcherzyki i wzrost objętości.
- temperatura powinna wynosić 24-27 stopni.
- zakwas należy mieszać dokładnie jak gęstą śmietanę. Jeśli zostanie zmieszana z płynem, takim jak kefir, będzie się rozwarstwiać i głodować. Jeśli jest gęsty jak twarożek, trudno będzie mu przegotować w temperaturze pokojowej i uzyskać kwasowość.
- mąka musi być świeża - nie powinna trwać dłużej niż dwa miesiące od daty wydania. Kolejnym czynnikiem jest wielkość mielenia. Trudno jest usunąć zakwas na grubo zmielonej mące.
- przykryj słoik zakwasem podwójną warstwą gazy, szmatką, ale nie plastikową pokrywką i nie zapomnij przesiać mąki.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g