skład / składniki
metoda gotowania
jagody są sortowane, ale nie myte, aby zachować "dzikie drożdże" potrzebne do fermentacji. Wysyłamy wiśnie do emaliowanych lub plastikowych naczyń i ugniatamy każdą jagodę czystymi rękami. Zasypiamy 40% (wymaganej ilości) cukru i napełniamy wodą, mieszamy, dokręcamy gazą i wysyłamy w ciemne, ciepłe miejsce na 72-96 godzin. Co 8 godzin mieszamy brzeczkę wiśniową czystą drewnianą szpatułką.
filtrujemy brzeczkę przez gazę, wyciskamy ciasto i wybieramy 1/4 kości, resztę wyrzucamy. Otrzymaną ciecz wysyłamy do pojemnika do fermentacji, dodajemy umyte kości i 20% cukru (wstępnie rozpuszczonego w niewielkiej części powstałej cieczy). Zamykamy Pojemnik uszczelką wodną i umieszczamy w ciepłym, ciemnym miejscu do końca fermentacji (25-60 dni).
5 dni po rozpoczęciu fermentacji dodaj kolejne 20% cukru, po rozpuszczeniu go w niewielkiej ilości przyszłego wina. Próbujemy wina, jeśli smak jest zbyt gorzki, usuwamy kości.
6 dni po dodaniu cukru odcedzamy brzeczkę, jeśli nie zostało to zrobione wcześniej, i dodajemy ostatnią część cukru.
pod koniec fermentacji spuszczamy wino z osadu, smakujemy, w razie potrzeby dodajemy cukier lub wódkę/alkohol.
wlej młode wino do butelki i przez pierwsze 10 dni Zamknij uszczelką wodną, a następnie tylko pokrywką. Aby dojrzewać wino, umieść butelkę w chłodnym (do 16 stopni) miejscu na 6-12 miesięcy, okresowo spuszczaj wino z osadu. Jeśli osad nie pojawi się w ciągu 30 dni, wino jest gotowe.
gotowe wino wiśniowe wlewa się do szklanego pojemnika i przechowuje w chłodnym miejscu. Jest przechowywany przez 4-5 lat, a twierdza ma 10-12%.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Wiśnia kwaśna - 52 kcal/100g
- Wiśnia słodka - 64 kcal/100g
- Wiśnia suszona - 292 kcal/100g
- Wiśnia w puszkach - 61 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g