jesiotr w piekarniku w całości

piękny, z oryginalnym wzorem, na świątecznym stole! Pieczony jesiotr to danie, które od niepamiętnych czasów było podawane na wszystkie świąteczne uczty. Jesiotr jest gotowany w całości, a następnie pięknie i skutecznie dekorowany. Ryba praktycznie nie ma kości, po upieczeniu okazuje się bardzo delikatna i smaczna.
LaliczAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 41 % 12 g
tłuszcze 52 % 15 g
węglowodany 7 % 2 g
189 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 1 h 10 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak upiec jesiotra w piekarniku w całości? Przygotuj wszystkie niezbędne składniki. Możesz użyć dowolnej ryby z rodziny jesiotrów: jesiotra, sterleta, sewruga, bieługi, ciernia. Wzięłam sterlet.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Najpierw rozmrozić rybę, jeśli nie jest świeżo złowiona, przenosząc ją z zamrażarki na dolną półkę lodówki. Ryby tego gatunku są dość śliskie ze względu na dużą ilość śluzu. Zmyć go zwykłą wodą nie będzie działać. Aby wyczyścić jesiotra bez większego wysiłku, weź zwykłą sól i papierowe serwetki. Wlej sól do dłoni i przeciągnij ją po ciele ryby od głowy do ogona. Uważaj — na rybie jest dużo kolców, nie rań ręki!

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Przetrzyj zebrany szlam solą papierową serwetką. Kontynuuj to, aż ryba całkowicie oczyści się ze śluzu. Oczyść go z łusek, możesz zostawić duże kolce. Nadają gotowej rybie niepowtarzalne piękno podczas serwowania. Teraz dokładnie umyj jesiotra i osusz ręcznikiem papierowym.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Wytnij brzuch i usuń wnętrzności i zakrzepłą krew wzdłuż grzbietu (vizigu). Usuń również skrzela. Należy to zrobić, aby ryba po ugotowaniu nie nabrała gorzkiego smaku.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Przygotuj nadzienie. Jak zrobić nadzienie? Dobrze umyj i osusz zieloną cebulę i natkę pietruszki. Drobno posiekaj je.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Pokrój cytrynę na pół. Usuń jedną część, będziesz potrzebować trochę później do dekoracji. Odetnij skórkę z drugiej połowy. Pokrój skórkę w cienkie paski i dodaj do posiekanych ziół.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Dodaj majonez i wymieszaj. Nadzienie jest gotowe.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Sól i pieprz jesiotra na zewnątrz i wewnątrz brzucha. Mocno napełnij brzuch ryby uzyskaną masą i zabezpiecz go wykałaczkami. Pamiętaj, że jej skóra jest dość gruba, więc radzę wykonać wstępne nakłucia nożem.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Posmaruj folię odrobiną oleju roślinnego. Obierz i pokrój cebulę. Ułóż cebulę na folii wzdłuż ryby. Będzie to poduszka warzywna, która nie pozwoli jesiotrowi później przykleić się do folii.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Ostrożnie przenieś rybę na folię i połóż na cebuli brzuchem do dołu. Odstawioną cytrynę ze skórką pokroić w cienkie półpierścienie. Jeśli cytryna jest duża, a ryba nie jest bardzo duża, ponownie pokrój pół pierścienia na pół. Wykonaj płytkie nacięcia z tyłu, włóż do nich i do skrzeli plasterki cytryny. Resztę odłóż do dekoracji.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Wyciśnij sok z cytryny, z którego wycięto skórkę. Wymieszaj olej roślinny z sokiem z cytryny i dokładnie posmaruj jesiotra.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Ostrożnie, aby nie rozerwać folii, zawiń jesiotra. Na blasze do pieczenia lub, jak moja, w dużym naczyniu do pieczenia, wlej trochę wody i połóż rybę.

  13. Krok 13:

    Krok 13.

    Włóż formę do gorącego piekarnika. Piecz jesiotra w temperaturze 200 stopni przez około 30 minut. Ogólnie czas gotowania jesiotra zależy od jego wielkości i wagi. Małe ryby potrzebują 30 minut, a duże około 1 godziny.

  14. Krok 14:

    Krok 14.

    Wyjmij jesiotra z piekarnika i odstaw na 5-10 minut. Następnie ostrożnie uwolnij rybę z folii. Otwórz go ostrożnie, aby nie poparzyć się gorącą parą. Udekoruj talerz liśćmi sałaty, pozostałymi klinami cytryny i cebuli. Przenieś jesiotra na talerz. Podawaj na ciepło lub na zimno.

  15. Krok 15:

    Krok 15.

    Smacznego!

rozpoczęcie gotowania potrawy pieczonej w folii, rozważ funkcje swojego piekarnika i kieruj się czasem gotowania według niego, a nie tym, co jest napisane w przepisie. Jeśli przygotowujesz danie po raz pierwszy, trzymaj się kilku przydatnych wskazówek:
- podziel całkowity czas gotowania przez 4
- co kwartał całkowitego czasu otwieraj piekarnik i sprawdzaj, czy naczynie jest gotowe
- nie bój się rozpakować folii, aby uzyskać dokładniejszą kontrolę
- aby rozpakować folię wygodniej, zawsze zostawiaj na niej "szew"
- Jeśli chcesz, możesz określić stopień gotowości bez rozpakowywania folii, wykonując w niej jedno lub dwa nakłucia wykałaczką
pamiętaj, że liczy się również jakość folii.

należy pamiętać, że jakość i smak gotowego dania w dużej mierze zależy od prawidłowego rozmrażania składników. Jak uniknąć błędów i wybrać najlepszy sposób, przeczytaj artykuł o rozmrażaniu.

aby piekarnik miał czas na osiągnięcie pożądanej temperatury, włącz go z wyprzedzeniem (10-20 minut przed rozpoczęciem gotowania).

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cytryna - 16   kcal/100g
  • Skórka z cytryny - 47   kcal/100g
  • Jesiotr pieczony - 273   kcal/100g
  • Jesiotr gotowany - 179   kcal/100g
  • Jesiotr - 179   kcal/100g
  • Jesiotr świeży - 163   kcal/100g
  • Pieprz czarny mielony - 255   kcal / 100g
  • Pietruszka - 45   kcal/100g
  • Majonez sałatkowy 50% tłuszczu - 502   kcal/100g
  • Majonez lekki - 260   kcal/100g
  • Majonez Prowansalski - 624   kcal/100g
  • Majonez "prowansalski" - 627   kcal/100g
  • Majonez stołowy - 627   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Cebula zielona - 19   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Cebula - 41   kcal / 100g
  • Liście sałaty - 12   kcal/100g

Podobne przepisy