dżem jeżynowy na zimę

wyjątkowa jagoda – wyjątkowa z niej i dżem na zimę. W końcu jeżyny smakują bardzo nietypowo. Chociaż z jakiegoś powodu zimowy zbiór jeżyn nie jest szczególnie popularny. Tymczasem to niesprawiedliwe. Jagoda w gotowaniu jest niezastąpiona. Zimą i na zimno z łyżką dżemu jeżynowego Mew będzie smaczniejszy. A ciasta lub ciasta, pierogi, desery, ciasta i owsianki! Po uzyskaniu niezwykłego aromatu i smaku będą niezwykłe. A ta bliska siostra malin zajmuje honorowe miejsce wśród jagód szeroko stosowanych w medycynie ludowej. Spodoba się wszystkim, którzy mają osłabioną odporność, którzy często chodzą do szpitala z powodu przeziębienia, którzy mają choroby nerek itp. Podajemy dżem jeżynowy do herbaty. Na jego podstawie tworzymy pyszne zdrowe napoje. Na koniec rozłóż na kawałku białego chleba. Wszystko będzie smaczne i odpowiednie.
wellaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 2 % 1 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 98 % 61 g
245 kcal
IG: 5 / 0 / 95

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 1 h 10 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Od czego zacząć? Wszystko zależy od tego, czy przyniosłeś jeżyny ze sklepu, czy bezpośrednio z krzaka, jak w moim przypadku. Zebrałem dojrzałą jagodę, zerwałem ją z gałązek. A potem poprawiłem. W końcu jagody śpiewają nierównomiernie, jeden dojrzał, inne są nadal zielone lub, przeciwnie, już wyschły. Ten proces zajął mi pół godziny.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Usunąłem tylko niedojrzałe jagody i spłukałem wodą. To prawda, że zrobiłem to w kilku krokach, ponieważ po pierwsze na jeżynach zawsze jest dużo śmieci i kurzu, po drugie, złe owoce również pojawiają się wraz z liśćmi itp.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Gdy woda była całkowicie czysta, odcedziłem ją, a jagody zaczęły pokrywać warstwami cukru. Podzieliłem go tak, aby wystarczyło na wszystkie jeżyny.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Chociaż jeżyny nie są tak delikatne jak maliny, nie należy ich ranić. Chyba że lekko wstrząśnij-aby cukier dobrze się rozprzestrzenił, a sok poszedł szybciej. Z reguły pojawia się już po pierwszym wstrząśnięciu. Cukier nabiera już koloru jeżyny. Tutaj musisz sam zdecydować – albo już gotować (przygotowując dżem-pięć minut), albo poczekać, aż sok całkowicie pokryje jagodę (musisz poczekać 5 godzin).

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Generalnie nie oczekuję dużo soku. Rzeczywiście, w tym przypadku okaże się, jak jeżyny we własnym soku. A ja chcę dżemu, więc postawiłam patelnię z jeżynami zmieszanymi z cukrem na kuchence, gdy tylko zobaczyłam niewielką ilość soku. Cały czas mieszając masę drewnianą szpatułką lub łyżką, doprowadzamy to wszystko do wrzenia. Następnie przestawiam na mały ogień i gotuję przez 5 minut, zmniejszając światło, ciągle mieszając dżem i nie pozwalając mu się przypalić.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Tutaj też jest wybór - albo natychmiast zamknij po pięciominutowym gotowaniu i połóż na półkach, albo gotuj dżem po ostygnięciu jeszcze kilka razy przez 5 minut. Nie gotowałem kilka razy, ale natychmiast pakowałem wciąż wrzący dżem do gotowanych suchych słoików, obracając je pokrywkami. To jest bardziej przydatne. Nie musisz nawet owijać słoików czymś ciepłym, jak można to zrobić z innymi rodzajami dżemu. Wystarczy szybko schłodzić i - na półce.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Otwórz potem w mrozie lub błocie pośniegowym i ciesz się. Dżem jeżynowy jest po prostu niezrównany.

i więcej porad

kupuj tylko dojrzałe owoce na dżem.

gotuj dżem, zwykle szybko, aby zachować wszystkie użyteczne cechy surowca. Ale zdarza się, że dochodzi do dnia – a także w celu zachowania tych narzędzi.

jak pokazuje doświadczenie, nie jest pożądane gotowanie dżemu jeżynowego w dużych porcjach. Po zagęszczeniu zaczyna przyklejać się do dna i odpowiednio się palić.

możesz zmielić jagody zamiast gotować je w całości.

ilość cukru można zmieniać w kierunku zarówno zmniejszania, jak i zwiększania. Do tego stopnia, że w ogóle nie ma cukru.

do jeżyn można dodać szeroką gamę jagód i owoców. Ale jest jeszcze bardziej cudowna w połączeniu z malinami.

Oto kilka innych przepisów na dżem jeżynowy. Gotujemy przez pół godziny, gdy jagody wypuszczają sok i zamykamy w sterylnych słoikach. Lub czekamy na pojawienie się soku przez 5 godzin, gotujemy przez 5 minut i dodając trochę kwasu cytrynowego, układamy w czystych słoikach-przykrywając je plastikowymi pokrywkami, przechowujemy na zimno.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Jeżyna - 31   kcal/100g

Podobne przepisy