skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj składniki. Ryż należy kupić japoński, okrągły lub specjalny ryż do sushi. Ryż długoziarnisty i gotowany na parze kategorycznie nie nadaje się do robienia sushi i bułek, ponieważ ze względu na niską zawartość skrobi taki ryż nie ma niezbędnego glutenu, a ugotowane danie po prostu się rozpadnie. Do tankowania należy użyć octu ryżowego, zastąpienie octem stołowym jest surowo zabronione.
Krok 2:
Wlej ryż do miski, wlej zimną bieżącą wodę i aby uniknąć uszkodzenia ziaren, delikatnie spłucz ryż, odcedź mętną wodę i ponownie wlej czystą zimną bieżącą wodę. Ryż należy spłukać co najmniej 4 razy, woda powinna być czysta i przezroczysta. Wrzuć umyty ryż do durszlaka i pozostaw na 10 minut, w tym czasie cały nadmiar płynu spłynie.
Krok 3:
Wlej ryż do rondla i zalej wodą, podpal. Bardzo ważne jest przestrzeganie stosunku ryżu do wody. Powinno być 1: 1. Gdy woda się zagotuje, przykryj patelnię przezroczystą pokrywką, zmniejsz ogień do niskiego i gotuj przez 15 minut. W tym czasie wilgoć powinna całkowicie odparować. Nie można otworzyć pokrywy podczas gotowania, więc aby zobaczyć proces gotowania, lepiej jest użyć przezroczystej pokrywy.
Krok 4:
Po określonym czasie zdejmij patelnię z ryżem z ognia i pozostaw ryż do gotowania na parze pod zamkniętą pokrywką przez kolejne 10 minut. Nie otwieraj pokrywki, ryż powinien być całkowicie ugotowany.
Krok 5:
W tym czasie przygotuj sos. Wlej ocet ryżowy do małej chochli (Turku), dodaj cukier i sól. Umieść chochlę na małym ogniu i mieszając rozpuść luźne składniki. Po rozpuszczeniu cukru i soli natychmiast zdejmij dressing z ognia. Sos w żadnym wypadku nie powinien się gotować, więc nie można go gotować na dużym ogniu.
Krok 6:
Przenieś gotowy ryż do drewnianej miski wytartej wilgotnym ręcznikiem, aby ryż nie przykleił się do naczyń. Lepiej jest użyć specjalnej wanny hangiri z cyprysu, ale nie mam takiej, więc użyłem tej, która była. Drewniane naczynia służą do zapobiegania wszelkim interakcjom z octem ryżowym, a także drewniane naczynia pochłaniają nadmiar wilgoci z ryżu podczas mieszania.
Krok 7:
Weź drewnianą szpatułkę i umieść ją nad ryżem. Wlać sos octowy na szpatułkę i delikatnie rozprowadzić na ryżu. Płynnymi ruchami rozbij ryż, wymieszaj go delikatnie, uważając, aby nie uszkodzić ziaren ryżu. Przykryj wilgotnym, czystym ręcznikiem i pozwól ryżowi ostygnąć. Gdy ryż ostygnie, możesz zacząć tworzyć sushi i bułki.
z tej ilości składników wyszło 450 gr. gotowany ryż do sushi.
w żadnym wypadku nie można solić i dodawać przypraw podczas gotowania ryżu. Jeśli naprawdę chcesz, aby ryż był pachnący, możesz dodać kawałek kombu (wodorosty). Jednak kombu należy usunąć z patelni przed zagotowaniem wody.
SOS octowy do ryżu można kupić w sklepie już gotowy, wtedy proces gotowania ryżu do sushi i bułek zajmie ci jeszcze mniej czasu.
gotowego ryżu nie należy wkładać do lodówki, ponieważ ziarna staną się twarde, co wpłynie na jakość i smak gotowanych potraw, dlatego lepiej gotować ryż w małych porcjach.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Ocet ryżowy - 20 kcal/100g
- Okrągły ryż - 330 kcal/100g