skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Do klasycznego karmelu potrzebujemy tylko trzech składników. Głównym z nich jest cukier. Lepiej jest wziąć biały drobny cukier granulowany. Potrzebujemy też trochę wody. Proporcje cukru i wody muszą być ściśle przestrzegane. Kwas cytrynowy jest potrzebny, aby cukier się nie krystalizował, a także aby zrównoważyć smak, aby cukierki nie były mdłe. W razie potrzeby można dodać barwniki i aromaty, ale są one dodawane na samym końcu do gotowego karmelu.
Krok 2:
Wcześniej nasmaruj foremkę do lizaków olejem. Bardzo ważne jest, aby dobrze nasmarować wszystkie małe części, w przeciwnym razie cukierki mogą się przykleić i nie dostać. Można smarować zarówno olejem roślinnym, jak i kremowym. Próbowałem obu opcji. Olej roślinny nie jest wyczuwalny, ale kremowy - trochę nadaje cukierkom kremowy aromat. Następnie włóż formę do lodówki na kilka minut, aby ostygła.
Krok 3:
Wlej 100 gramów cukru i 1 łyżkę wody do kadzi, wszystko dokładnie wymieszaj. Przy ciągłym mieszaniu, zapobiegając przypaleniu, podgrzewamy powstałą masę na małym ogniu i doprowadzamy do wrzenia (lepiej użyć rozdzielacza). Po ugotowaniu obficie tworzy się piana. Nie trzeba jej zdejmować, potem się uspokoi. Dodaj kwas cytrynowy lub pół łyżeczki soku z cytryny, a następnie, bez mieszania, doprowadzaj masę do gotowości.
Krok 4:
Aby określić gotowość karmelu, używamy szklanki zimnej wody. Masa jest gotowa, jeśli kropla wrzącego roztworu wlana do zimnej wody tworzy stały i nie kruszy się kawałek.
Krok 5:
Gotowy karmel ma piękny bursztynowy kolor. Odkładamy go na bok na 1-2 minuty, aby pianka opadła.
Krok 6:
Wlej gorący karmel do gniazd zmontowanej, zszywanej i wstępnie schłodzonej formy.
Krok 7:
Gdy masa trochę się chwyci (stwardnieje), włóż drewniane patyczki.
Krok 8:
Jeśli nie ma specjalnej metalowej formy do lizaków, możesz użyć silikonowych foremek do lodu. A zamiast drewnianych patyczków odpowiednie są patyczki z Chupa-Chups, szaszłyki, a nawet zapałki.
Krok 9:
Pozostaw cukierki na 1 godzinę, aby całkowicie zestaliły się. Następnie usuwamy zaciski, otwieramy formę i wyjmujemy gotowe lizaki. Aby cukierki były łatwiejsze do zdobycia, formę należy podgrzać, zanurzając we wrzącej wodzie na kilka sekund, aby woda nie dotykała masy cukierków.
aby nadać cukierkom różne kolory, do masy cukrowej podczas gotowania można dodać naturalny barwnik, sok z jagód lub warzyw:
- czerwone i różowe kolory uzyskuje się przez dodanie soków z granatu, malin, żurawiny, truskawek, wiśni, porzeczek;
- zielone zabarwienie uzyskuje się przez dodanie wyciśniętego soku ze szpinaku;
- brązowy - po dodaniu proszku kakaowego (tylko cukierki kakaowe nie są przezroczyste);
- Pomarańczowy - po dodaniu soku z marchwi.
nawet jeśli cukierki trochę się przypaliły, to nie ma znaczenia. Spalony cukier jest bardzo dobry na gardło. Jest nawet stosowany jako lek na kaszel.
Gotuj z przyjemnością!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Kwas cytrynowy - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g