skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj niezbędne składniki na kompot. Wielu nie lubi goryczy, która pojawia się w kompocie drugiego dnia. U niektórych lekka gorycz, charakterystyczna dla owoców cytrusowych, które są używane razem ze skórką, zamienia się w prawdziwą gorycz. Gorycz kompotu nadaje biała warstwa między miąższem a skórką. Im cieńsza warstwa, tym mniej goryczy. Dlatego wybieraj owoce o cienkiej skórce.
Krok 2:
Cytryna jest wstępnie dokładnie spłukana i wyszorowana szczoteczką, ponieważ użyjemy owocu wraz ze skórką. Pokrój połowę cytryny w kliny lub cienkie plasterki. Na moim zdjęciu widać, że gdzieś biała warstwa na cytrynie jest bardzo cienka, a gdzieś nieco grubsza. Są owoce, w których ta warstwa jest 2 razy grubsza - takie kompoty są zwykle bardzo gorzkie. Mój kompot wcale nie był gorzki dzięki odpowiednio dobranym owocom.
Krok 3:
Umyj miętę, osusz. Obetrzyj liście z gałązek i lekko zetrzyj je rękami, aby liście wypuściły sok. Więc napój będzie bardziej aromatyczny.
Krok 4:
W rondlu zagotuj 1 litr wody. Dodaj cukier. Mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści. Gotuj bazę przez kolejne 2 minuty.
Krok 5:
Dodaj cytrynę i miętę do kompotu. Gotuj przez kolejną minutę i zdejmij patelnię z ognia.
Krok 6:
Wysterylizuj wcześniej słoiki i pokrywki na parze lub kalcynuj w piekarniku. Ważne jest, aby słoiki pozostały gorące lub przynajmniej ciepłe i nie miały czasu na całkowite ochłodzenie, aby szkło nie pękło z powodu różnicy temperatur. Na 1 litr kompotu możesz wziąć 1 litrowy słoik lub 2 słoiki po 500 ml.
Krok 7:
Wlej gorący kompot do słoików. Dodaj plasterki cytryny i listki mięty z patelni do słoików.
Krok 8:
Zamknij słoiki zakręcanymi pokrywkami lub zwiń blaszane pokrywki za pomocą klucza.
Krok 9:
Odwróć puszki do góry nogami.
Krok 10:
Zawiń i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Odwróć słoiki z schłodzonym kompotem cytrynowym z powrotem pokrywkami do góry.
Krok 11:
Przechowuj kompot w chłodnym, ciemnym miejscu. Przechowuj otwarte słoiki z kompotem w lodówce. Smacznego!
orzeźwiający napój cytrusowy z miętą będzie na stole o każdej porze roku. Możesz gotować taki kompot przynajmniej przez cały rok, ponieważ w przeciwieństwie do większości owoców i jagód cytryny są zawsze dostępne.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cytryna - 16 kcal/100g
- Skórka z cytryny - 47 kcal/100g
- Mięta świeża - 49 kcal/100g
- Mięta suszona - 285 kcal/100g
- Mięta - 49 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g