skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić kiszoną kapustę z burakami? Dobrze umyj warzywa i osusz je.
Krok 2:
W zimnej przegotowanej wodzie rozpuść sól i cukier.
Krok 3:
Oczyść kapustę z okrywowych i zielonkawych liści-jakość produktu końcowego zależy tylko od tego, jaki masz surowiec. Kapusta kiszona jest bardzo smaczna, jeśli weźmiesz śnieżnobiałą, dojrzałą główkę kapusty z soczystymi liśćmi. Pokrój główkę kapusty na pół, a następnie na plasterki, aby można było pokroić na kawałki wygodne do solenia i jedzenia.
Krok 4:
Buraki obrać i pokroić w cienkie plasterki.
Krok 5:
W pojemniku do solenia-wygodnie jest to zrobić w plastikowych wiadrach-ułóż kawałki kapusty i plasterki buraków warstwami, dodając ziarna pieprzu. Napełnij solanką.
Krok 6:
Zostaw kapustę w pokoju fermentacyjnym. Umieść wiadra w filiżankach lub miseczkach o większej średnicy, ponieważ kapusta zacznie fermentować i wycieknie solanka. Czasami mieszaj kawałki kapusty łyżką, aby umożliwić ucieczkę gazu. Proces zależy od temperatury, zwykle jest to 4-7 dni, po czym kapusta jest zamknięta i wyniesiona w zimne miejsce.
jeśli wolisz kiszoną kapustę z burakami, ten przepis jest właśnie dla ciebie. Przepis na taką kapustę jest mniej powszechny niż marynowana, ale to ona różni się od wspomnianej większej korzyści. W kapuście kiszonej ilość witaminy C tylko wzrasta. Dlatego warto podawać go dzieciom i ogólnie jeść wszystkim zimą. Możesz podawać kiszonkę z gotowanymi ziemniakami, dowolnym mięsem, jako przekąskę na świątecznym stole.
warzywa korzeniowe najlepiej myć szczotką lub twardą gąbką pod bieżącą wodą.
pamiętaj, że przyprawy takie jak sól, cukier, a także ocet i jego substytuty są używane w przepisach na preparaty na zimę nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim jako konserwanty. Dlatego w żadnym wypadku nie należy zmniejszać stężenia soli i cukru, a także zastępować octu (esencji) słabszym stężeniem niż wskazano w przepisie, w przeciwnym razie ocet (sól/cukier) nie pokaże swoich właściwości konserwujących, a przedmiot zostanie zepsuty.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Burak - 40 kcal/100g
- Suszone buraki - 278 kcal/100g
- Buraki gotowane - 49 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Pieprz czarny groszek - 255 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Kapusta biała - 28 kcal/100g
- Kapusta biała gotowana - 21 kcal/100g