skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak gotować dżem cytrynowy? Przygotuj niezbędne składniki. Cytryny weź gruboskórne. Należy je najpierw dobrze umyć pod strumieniem ciepłej wody i przetrzeć skórkę twardą stroną gąbki. W ten sposób usuniemy więcej zanieczyszczeń i wosk owocowy, który często pokrywa owoce, aby przedłużyć ich trwałość.
Krok 2:
Pokrój cytryny na kliny i usuń widoczne pestki.
Krok 3:
Zmiel owoce za pomocą szlifierki do mięsa z rusztem z drobnymi otworami. Proponuję zebrać masę cytrynową natychmiast w rondlu lub rondlu, w którym planuje się ugotować dżem. Zamiast maszynki do mięsa możesz oczywiście użyć blendera. Ale bardziej podoba mi się maszynka do mięsa, ponieważ to ona zapewnia tę samą frakcję dżemu.
Krok 4:
Dodaj ciepłą, przefiltrowaną wodę do cytryn i sprawdź puree pod kątem pestek. Pamiętaj, aby je usunąć. Jeśli kości lub ich części dostaną się do dżemu, będzie gorzki.
Krok 5:
Dodaj granulowany cukier. Zasadniczo cukier można zastąpić dowolnym substytutem cukru odpornym na obróbkę cieplną, którego smak ci się podoba.
Krok 6:
Wymieszaj przyszły dżem i pozostaw na co najmniej 1 godzinę. w temperaturze pokojowej, przykrywając patelnię pokrywką. W tym czasie skórka cytryny zostanie nasycona cukrem i stanie się bardziej miękka.
Krok 7:
Umieść patelnię na małym ogniu i zagotuj puree. Gotuj dżem pod zamkniętą pokrywką przez 30-40 minut.
Krok 8:
Sterylizuj słoiki w dowolny dogodny sposób. Zwykle to robię. Wlewam do każdego centymetra zwykłej wody z kranu i podgrzewam w kuchence mikrofalowej przez 3 minuty przy mocy 800 watów. Woda powinna się zagotować. Po prostu zalej pokrywki wrzącą wodą.
Krok 9:
Skup się na zmianie koloru i gęstości: dżem powinien nie trwać długo, ale pewnie trzymać rowek z dala od łopatki. Ponadto należy pamiętać, że dżem nadal gęstnieje po ostygnięciu. Dlatego zalecam usunięcie dżemu z ognia, gdy tylko zmieni kolor. Ostudzić i ocenić konsystencję. Jeśli to konieczne, dżem można nadal gotować. Zgodnie z tym schematem na pewno nie dostaniesz karmelu cytrynowego, który twardnieje w słoiku jak beton :)
Krok 10:
W słoikach wkładamy tylko gorący dżem! Więc jeśli go schłodziłeś, pamiętaj, aby ponownie zagotować! Zamknij słoiki pokrywkami. Odwróć dnem do góry i zawiń w ciepły ręcznik. Pozwól dżemowi całkowicie ostygnąć, a następnie włóż do spiżarni do przechowywania.
Krok 11:
Częstowanie się tak słodko-kwaśnym dżemem to przyjemność! Skórki cytrynowe są miękkie, ale sprężyste i przyjemne do żucia. Konsystencja skórki w gotowym dżemie przypomina mi marmoladę.
z podanych składników dostałem 2 słoiki dżemu: 0,2 l. i 0,18 l.
smacznego!
pamiętaj, że przyprawy takie jak sól, cukier, a także ocet i jego substytuty są używane w przepisach na preparaty na zimę nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim jako konserwanty. Dlatego w żadnym wypadku nie należy zmniejszać stężenia soli i cukru, a także zastępować octu (esencji) słabszym stężeniem niż wskazano w przepisie, w przeciwnym razie ocet (sól/cukier) nie pokaże swoich właściwości konserwujących, a przedmiot zostanie zepsuty.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cytryna - 16 kcal/100g
- Skórka z cytryny - 47 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g