placki na wodzie w piekarniku z kapustą

pyszne paszteciki z kapustą - delikatne i przewiewne jak puch. Ciasto w pasztecikach okazuje się przewiewne, bujne i bardzo smaczne. W połączeniu z nadzieniem z kapusty stanowi świetną przekąskę. Takie ciasta uwielbiają zarówno dorośli, jak i dzieci.
RopotushkaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 16 % 5 g
tłuszcze 13 % 4 g
węglowodany 72 % 23 g
140 kcal
IG: 17 / 0 / 83

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 2 h 30 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Zacznij od zrobienia ciasta na paszteciki. Weź mąkę najwyższej jakości, jajka-C1 lub C0. Wyjmij jajka 1-1, 5 godziny przed rozpoczęciem gotowania z lodówki. Aby ciasto odniosło sukces, muszą mieć temperaturę pokojową.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Niektóre drożdże należy aktywować, rozpuszczając w płynie temploy, inne można natychmiast dodać do mąki. Do przygotowania ciasta odpowiednie są te, które należy najpierw aktywować. Podgrzej wodę do temperatury 37-40 stopni. Rozpuść w nim cukier i dodaj drożdże. Jeśli nie ma termometru kulinarnego, określ temperaturę w następujący sposób: upuść kroplę wody na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli uczucie jest neutralne, temperatura jest odpowiednia.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Rozpuść masło. Można to zrobić w kuchence mikrofalowej w odpowiednim trybie, na małym ogniu w rondlu lub w łaźni wodnej. Aby stopić masło w łaźni wodnej, weź dwa pojemniki o różnych średnicach. Wlej wodę do dużej, umieść mniejszą na górze, aby jej dno spadło do połowy wody. Włóż do niego kawałki masła. Gdy woda się zagotuje, zacznie się topić. Po całkowitym stopieniu zdejmij z ognia. Całkowicie ostudzić.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Aby wyrobić ciasto, weź głęboką miskę. Umyj jajka mydłem. Podziel jedno jajko na żółtko i białko. Nad miską nożem wbij skorupkę w środek jajka i podziel na 2 połówki. Przenieś jajko z jednej połówki skorupy do drugiej, aż całe białko się do niej wlewa. Żółtko pozostanie w skorupce. Włóż żółtko do pojemnika z mlekiem, którego będziesz potrzebować do smarowania pasztecików. Resztę jajek rozbij w misce z białkiem.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Dodaj sól i ubij. Nie musisz ubijać jajek, zanim pojawi się piana. Dodanie soli poprawia smak i upraszcza proces ubijania.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Wlej schłodzone masło do jajek i mieszaj, aż będzie gładkie.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    W niskiej temperaturze drożdże będą działać wolniej i będą potrzebować więcej czasu na gotowanie. W podwyższonej temperaturze drożdże umrą, a ciasto nie wzrośnie. Kiedy na powierzchni pojawiła się bujna Czapka, drożdże uaktywniły się i można z nimi pracować.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Dodaj drożdże i wymieszaj. Przesiej połowę wymaganej ilości mąki do miski. Mieszaj łyżką, aż będzie gładka. Mąkę do ciasta należy przesiać, aby oddzielić małe zanieczyszczenia i nasycić ciasto tlenem i powietrzem.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Właściwości mąki tego samego gatunku, ale różnych producentów mogą się różnić. Dlatego, aby uzyskać pożądaną konsystencję, dodaj mąkę w małych porcjach. Kiedy ugniatanie łyżką stanie się trudne, zacznij to robić rękami. Dokładnie zagniataj ciasto przez co najmniej 10 minut.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Ciasto powinno być miękkie, delikatne i lekko przylegać do dłoni. Posmaruj dno i boki miski olejem roślinnym, aby ciasto nie przykleiło się do naczynia. Gotowe ciasto obtocz również rękami z masłem. Przykryj miskę serwetką lub ręcznikiem, aby nie wyschła i dobrze się unosiła. Pozostaw w ciepłym miejscu na około 1-1, 5 godziny.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Przygotuj nadzienie. Biała kapusta jest odpowiednia, średniej wielkości marchewka, duża cebula. Weź rafinowany olej słonecznikowy.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Obierz i opłucz cebulę i marchewkę. Zetrzyj marchewki na grubej tarce. Pokrój cebulę w małe kostki. W tej formie warzywa będą szybciej smażone i nadadzą farszowi piękny odcień.

  13. Krok 13:

    Krok 13.

    Oczyść kapustę z wiotkich liści, dobrze spłucz i osusz, układając na ręczniku lub ręcznikach papierowych. Drobno posiekaj nożem lub robotem kuchennym.

  14. Krok 14:

    Krok 14.

    Podgrzej patelnię, delikatnie, aby się nie poparzyć, wlej na nią olej roślinny. Smaż cebulę i marchewkę jednocześnie na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, około 5 minut.

  15. Krok 15:

    Krok 15.

    Dodaj posiekaną kapustę, wymieszaj i gotuj na wolnym ogniu przez 5-10 minut na średnim ogniu. Warzywa muszą być w połowie ugotowane, to znaczy kapusta stanie się bardziej miękka, ale pozostanie lekko chrupiąca. Czas gotowania zależy od właściwości kapusty. Sól i pieprz nadzienie, wymieszaj. Całkowicie ostudzić.

  16. Krok 16:

    Krok 16.

    Gdy ciasto zwiększyło swoją objętość 1,5-2 razy, jest gotowe i możesz zacząć z nim pracować.

  17. Krok 17:

    Krok 17.

    Podziel ciasto na 2 równe części, a następnie każdą na kolejne 16. Rzuć z nich kulki. Ułożyć na poziomej powierzchni roboczej posypanej mąką.

  18. Krok 18:

    Krok 18.

    Uformuj paszteciki. Zrób paszteciki, smarując ręce olejem lub posypując mąką. Rozwałkuj ciasto na okrągłą warstwę o średnicy 6-7 cm i umieść nadzienie na środku. Wizualnie podziel ciasto na 3 sektory. Najpierw podnieś dwa sektory, uszczypnij ciasto na krawędzi i kontynuuj delikatne szczypanie ciasta. Podnieś trzecią krawędź ciasta i uszczypnij.

  19. Krok 19:

    Krok 19.

    Ubij mleko z żółtkiem, aby posmarować paszteciki.

  20. Krok 20:

    Krok 20.

    Ułóż placki szwem w dół na natłuszczonej blasze do pieczenia w odległości od siebie. Blachę do pieczenia można przykryć pergaminem. Jeśli pergamin nie jest nieprzywierający, posmaruj go olejem, aby paszteciki nie przylegały do powierzchni. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Gdy paszteciki wyrosną, posmaruj je mieszanką jajeczno-mleczną i włóż do piekarnika. Piec przez 20 minut w trybie góra-dół. Gotowe ciasta zwiększą swoją objętość i nabiorą złotego koloru.

takie ciasta są bardzo dobre na ciepło. Nie tracą świeżości na jutro.

lubię je w połączeniu z gorącym, pysznym barszczem.

przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!

weź pod uwagę, że każdy ma inne piekarniki. Temperatura i czas gotowania mogą różnić się od wskazanych w przepisie. Aby każde upieczone danie odniosło sukces, skorzystaj z przydatnych informacji o cechach piekarników !

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Mleko krowie całe - 68   kcal/100g
  • Mleko 3,5% tłuszczu - 64   kcal/100g
  • Mleko 3,2% tłuszczu - 60   kcal/100g
  • Mleko 1,5% tłuszczu - 47   kcal/100g
  • Skoncentrowane mleko 7,5% tłuszczu - 140   kcal/100g
  • Mleko 2,5% tłuszczu - 54   kcal/100g
  • Marchew - 33   kcal/100g
  • Suszona marchewka - 275   kcal/100g
  • Marchewka gotowana - 25   kcal/100g
  • Pieprz czarny mielony - 255   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Masło 82% - 734   kcal/100g
  • Masło Amatorskie niesolone - 709   kcal/100g
  • Masło chłopskie niesolone - 661   kcal/100g
  • Masło chłopskie solone - 652   kcal/100g
  • Masło ghee - 869   kcal/100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Sól - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Cebula - 41   kcal/100g
  • Mąka pszenna - 325   kcal/100g
  • Kapusta biała - 28   kcal/100g
  • Kapusta biała gotowana - 21   kcal/100g
  • Żółtka jaj - 352   kcal/100g
  • Jajko kurze - 80   kcal/100g
  • Suche drożdże - 410   kcal/100g

Podobne przepisy