skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Najdłuższym procesem zbierania soku brzozowego jest jego zbieranie. Aby zebrać sok, musisz zrobić mały otwór na pniu i włożyć do niego patyk, przez który sok wpadnie do pojemnika. Lepiej zbierać sok wczesnym rankiem. Po zebraniu rana na brzozie musi być pokryta varem ogrodowym.
Krok 2:
Istnieje wiele różnych sposobów przygotowania soku brzozowego na zimę, z różnymi dodatkami: cytryną, pomarańczami, czarną porzeczką, jagodami berberysu, dziką różą i innymi. Najprostszy klasyczny jest bardziej popularny. Potrzebne będą tylko trzy składniki: sok brzozowy, kwas cytrynowy i cukier. Wlej sok brzozowy do emaliowanej patelni, podpal, zagotuj, Usuń powstałą żółtą pianę łyżką cedzakową z powierzchni.
Krok 3:
Dodaj cukier i kwas cytrynowy, pozwól im się rozpuścić przy ciągłym mieszaniu. Wyłącz ogień. Sterylizujemy słoiki o wymaganej objętości w jeden z wygodnych sposobów: w łaźni wodnej, w piekarniku lub w kuchence mikrofalowej. Umyj pokrywki, zagotuj i wysusz.
Krok 4:
Wlej sok brzozowy do przygotowanych słoików. Natychmiast zamknij pokrywki. Odwróć je do góry nogami, pozostaw pod ciepłym kocem, aż całkowicie ostygną w temperaturze pokojowej.
Krok 5:
Wyjmujemy słoiki z sokiem brzozowym do przechowywania w lodówce, spiżarni lub innym chłodnym miejscu. Sok z kwasem cytrynowym i cukrem jest bardzo smaczny, zwłaszcza schłodzony. Smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Kwas cytrynowy - 0 kcal/100g
- Sok brzozowy - 24 kcal/100g