galaretka z języka wieprzowego

pyszna zimna przekąska z galaretowatym językiem. Zimna przekąska w postaci galaretki to od dawna znane danie. Sama nazwa mówi sama za siebie. Żelując bulion, możesz wlać do niego dowolne składniki-ryby, mięso, kurczaka, warzywa. Proponuję zrobić proste galaretki z języka wieprzowego. W przeciwieństwie do wołowiny, taka przekąska jest budżetowa, ale także zdrowa. Najczęściej galaretka jest przygotowywana na święta,ale czasami można ją ugotować na obiad.
AnnaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 60 % 9 g
tłuszcze 33 % 5 g
węglowodany 7 % 1 g
91 kcal
IG: 100 / 0 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 6 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj określone produkty do przygotowania galaretki z języka wieprzowego. Lepiej jest wziąć świeży, nie zamrożony język. Jeśli nie jest to możliwe, zamrożony język należy najpierw rozmrozić, pozostawiając w lodówce na noc. Do gotowania bulionu potrzebujesz marchewki, cebuli, liści laurowych, soli, czarnego pieprzu i ziela angielskiego. Używam pysznej soli z dodatkiem suchych ziół. Żelatyna w proszku. Możesz użyć gotowej mieszanki do galaretki.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Dobrze opłucz język wieprzowy pod bieżącą wodą. Włóż do rondla i zalej zimną wodą. Zagotuj na dużym ogniu i spuść wodę, myjąc języki pod bieżącą wodą. Wlej świeżą czystą wodę i podpal garnek, zagotuj, odkamieniając, jeśli jest dostępny. Dodaj obraną marchewkę i cebulę, liść laurowy, pieprz i sól. Gotuj język na średnim ogniu, aż będzie miękki, około dwóch godzin. Bulion powinien być słony i smaczny.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Gotowy język powinien być miękki. Wyjmij go z bulionu, zanurz w zimnej wodzie. Ostrożnie zdejmij z niego skórki. Pokrój obrany język na porcje lub losowo. Tutaj kwestią gustu jest to, kto lubi galaretkę, ale galaretkę z języka, najczęściej robi się ją bez drobnego krojenia.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Żelatynę rozpuścić w 0,5 litra gorącego bulionu, ciągle mieszając, aby nie pozostały nierozpuszczone kawałki. Żelatyna jest sprzedawana inaczej, więc musisz najpierw zapoznać się z instrukcjami na opakowaniu. Jeśli żelujesz gotowy bulion, nie zawsze okazuje się przezroczysty. Dlatego do przygotowania galaretki z języka można użyć gotowej suchej mieszanki. W takim przypadku płyn żelujący jest przygotowywany na wodzie i będzie przezroczysty.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Umieść dowolne kawałki języka w wybranym głębokim naczyniu na galaretkę. W razie potrzeby dodaj gotowaną marchewkę, groszek, oliwki. Zalej język przygotowanym płynem. Jeśli chcesz ozdobić świeżą natką pietruszki, galaretkę należy stopniowo napełniać płynem: najpierw napełnij język do połowy, wyjmij na zimno, a następnie wyjmij i połóż liście pietruszki na już złapanym płynie, zalej pozostałym płynem i całkowicie usuń.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Po stwardnieniu bulionu z żelatyną można podać galaretkę. Najczęściej galaretka z języka jest świątecznym daniem, ale należy pamiętać, że popisując się na stole, może przestać być galaretowaty: stopi się w temperaturze pokojowej.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cebula - 41   kcal/100g
  • Marchew - 33   kcal/100g
  • Suszona marchewka - 275   kcal/100g
  • Marchewka gotowana - 25   kcal/100g
  • Liść laurowy - 313   kcal/100g
  • Żelatyna - 355   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Pieprz - 26   kcal/100g
  • Rosół - 15   kcal/100g
  • Język wieprzowy - 165   kcal/100g

Podobne przepisy