skład / składniki
metoda gotowania
białe grzyby oczyść z resztek leśnych, które są nieuniknione podczas zbierania grzybów leśnych. Możesz wyczyścić czapki miękką szczotką lub gąbką. Odetnij wszystkie zepsute kawałki. Lepiej nie konserwować zbyt miękkich grzybów. Wlej zimną wodę do miski i dokładnie spłucz grzyby. Następnie spuść brudną wodę i ponownie spłucz szorstkie.
Wrzuć grzyby do durszlaka i lekko wysusz. Do marynowania wybierz grzyby mniej więcej tej samej wielkości, mniejsze są lepsze - szybciej marynują. Jeśli grzyby są bardzo duże, można je pokroić.
włóż umyte grzyby do garnka z wodą i umieść na kuchence. Zagotuj wodę, usuń białą pianę na powierzchni. Gotuj grzyby w rondlu na umiarkowanym ogniu pod przykryciem przez około 10 minut. Następnie zdejmij patelnię z ognia i spuść wodę. Ponownie wrzuć grzyby do durszlaka i spłucz zimną bieżącą wodą.
przygotuj marynatę. Aby to zrobić, wlej czystą wodę do rondla, dodaj sól, cukier, wszystkie niezbędne przyprawy - liść laurowy, czarny pieprz, ziele angielskie i goździki. Dobrze wymieszaj składniki razem. Umieść garnek z marynatą na kuchence i zagotuj. Jak tylko marynata się zagotuje, przenieś gotowane białe grzyby na patelnię. Gotuj grzyby w marynacie przez 15 minut na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając.
spłucz szklane słoiki z zanieczyszczeń. Sterylizuj je w piekarniku do góry nogami w temperaturze 100-120 stopni Celsjusza lub w kuchence mikrofalowej z maksymalną mocą przez 2-3 minuty, najpierw wlewając do nich niewielką ilość wody. Gotuj pokrywki osobno w rondlu.
na dnie każdego słoika umieść obrany ząbek czosnku (duże ząbki można pokroić) oraz umyte i wysuszone liście porzeczki (możesz dodać liście wiśni).
przenieś grzyby z patelni z marynatą do każdego słoika łyżką cedzakową. Napełnij słoiki grzybami około 3/4 ich objętości. Wlej 9-procentowy ocet stołowy do każdego słoika. Dodaj marynatę z patelni do krawędzi słoika. Zwiń czyste pokrywki.
umieść słoiki do góry nogami, aż całkowicie ostygną. Po ostygnięciu słoików z grzybami można je przenieść w chłodne, ciemne miejsce. Podawaj je na stole szczególnie dobrze doprawione olejem roślinnym, kawałkami czosnku i świeżymi ziołami (najlepiej koperkiem).
udanych półfabrykatów!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Grzyby marynowane - 26 kcal/100g
- Świeże grzyby - 16 kcal/100g
- Goździk - 323 kcal/100g
- Liść laurowy - 313 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Pieprz czarny groszek - 255 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Ocet stołowy - 11 kcal/100g
- Ziele angielskie - 263 kcal/100g
- Liście porzeczki - 0 kcal/100g