skład / składniki
metoda gotowania
owoce na dżem najlepiej wybrać dojrzałe, ale niezbyt-szorstkie w dotyku, ale już dość soczyste, słodkie i pachnące. Sortujemy suszone śliwki, po czym myjemy je pod ciepłą bieżącą wodą i rozprowadzamy na suchym i czystym ręczniku, aby wyschły z nadmiaru wilgoci. Następnie pokrój suszone śliwki na połówki, usuń nasiona. Połówki owoców kroimy na połówki w poprzek. Jeśli śliwki są wystarczająco duże, możesz pokroić każdą połowę na cztery części.
Przenieś kawałki suszonych śliwek do dużej patelni ze stali nierdzewnej z grubym dnem. Możesz użyć innych naczyń odpowiednich do gotowania dżemu, na przykład odpowiednia jest emaliowana patelnia. Przykryj suszone śliwki cukrem i pozostaw w tej formie na noc. Nie zapomnij przykryć garnka pokrywką. W tym czasie z suszonych śliwek powinna uwolnić się wystarczająca ilość soku.
następnego dnia stawiamy patelnię na średnim ogniu i doprowadzamy jej zawartość do wrzenia, nie zapominając o wymieszaniu przyszłego przysmaku. Gdy tylko masa się zagotuje, gotuj ją przez 5 minut. Nie zapomnij przeszkadzać, w przeciwnym razie dżem może się spalić i zostanie zepsuty. Minęło 5 minut-wyłącz ogień i pozostaw dżem na 2-3 godziny.
kiedy minie ten czas, ponownie stawiamy patelnię z dżemem na średnim ogniu. Dodaj cukier waniliowy i zagotuj przysmak. Cały czas mieszamy. Po ugotowaniu czekamy dosłownie pół minuty, a następnie wkładamy dżem do wcześniej przygotowanych sterylnych słoików, zwijamy pokrywki i odwracamy słoiki do góry nogami. Pokrywamy słoiki dżemem w Kratę, zostawiamy w tej formie na jeden dzień.
aromatyczny dżem z suszonych śliwek jest gotowy. Chowamy go do zimy w bezpiecznym miejscu, aby nie został zjedzony w pierwszych dniach)) smacznego i pysznych herbat!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Śliwka - 227 kcal/100g
- Cukier waniliowy - 379 kcal/100g