skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj produkty.
Krok 2:
Pierwszą rzeczą w tym przepisie jest przygotowanie słoików, reszta nie zajmie dużo czasu i wysiłku. Spłucz puszki sodą oczyszczoną, dobrze spłucz pod bieżącą wodą. Na mokro włóż do zimnego piekarnika szyjką do dołu, a także rozłóż pokrywki. Włącz 150 stopni, po osiągnięciu zadanej temperatury sterylizuj słoiki 1L - 15 minut, 2L-20, 3L-25 minut.
Krok 3:
Usuń puch z pigwy, wycierając suchym ręcznikiem i dokładnie myjąc. Odetnij twardy ciemny wierzchołek z resztkami pojemnika i spód owocu. Pigwę pokroić na ćwiartki, z których wyciąć komorę nasienną wraz z nasionami. Bez usuwania skórki pokrój w cienkie plasterki. Natychmiast zanurz pokrojoną pigwę w wodzie zakwaszonej cytryną lub kwasem cytrynowym, aby nie stała się czarna.
Krok 4:
Ułóż plastry pigwy w wysterylizowanych słoikach. Zrobiłem 2 puszki po 0,7 l, więc podzieliłem pigwę i cukier na 2 części. Do każdego słoika dodaj cukier 3 łyżki. L. z małym groszkiem.
Krok 5:
Zagotuj wodę i prosto z czajnika delikatnie wlej do słoików do krawędzi. Przykryj i pozostaw na 15 minut, w tym czasie nastąpi pasteryzacja. Wlać tylko stromą wrzącą wodę, ile zmieści się w słoiku, potrzebowałem 1 litra wody w 2 słoikach.
Krok 6:
W odpowiednim czasie spuść wodę z obu puszek do rondla, wygodnie jest spuścić przez specjalną pokrywkę z otworami. Dodaj kolejne 100 ml wody i zagotuj. Gotuj syrop przez około 3 do 4 minut. Do każdego słoika dodaj kwas cytrynowy na czubku noża. Następnie wlej słoiki pigwy z przelewem wrzącym syropem.
Krok 7:
Przykryj słoik pokrywką, pozostawiając w tej pozycji na 2-3 minuty, aby pęcherzyki powietrza zawarte w wodzie i owocach unosiły się na powierzchnię wody, a następnie przykręć pokrywkę. Wytrzyj i przetocz po stole, sprawdzając uszczelnienie. / Lepiej na naturalnym drewnie/. Jeśli syrop nie wystarczy, po prostu dodaj wrzącą wodę. Odwróć na pokrywkę, przykryj kocem i pozostaw do ostygnięcia. Następnie natychmiast przenieś do chłodnego, ciemnego miejsca do przechowywania lub włóż do lodówki.
możesz otworzyć słoik z kompotem za miesiąc. Nie powinieneś tego robić wcześniej,ponieważ pigwa powinna osiągnąć stan.
możesz urozmaicić smak kompotu z pigwy za pomocą dodatków przypraw oraz różnych owoców i jagód. Mogą to być jabłka, gruszki, feijoa, kiwi, granat, Dereń, żurawina, winogrona, głóg.. Ale powinny dobrze pasować zarówno do pigwy, jak i do siebie nawzajem.
naturalny kolor kompotu z pigwy bez dodatków ma wyblakły, jasny cytrynowy odcień.
w liczbie porcji wskazuję liczbę słoików.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Pigwa - 40 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Kwas cytrynowy - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g