skład / składniki
metoda gotowania
wiśnie na dżem należy wybrać dojrzałe, soczyste, bez zgniłych obszarów. Im piękniejsza i smaczniejsza będzie jagoda, tym smaczniejszy będzie dżem w przyszłości. Wiśnie należy dokładnie umyć pod bieżącą wodą i wysuszyć, odrzucając na dużym sicie lub durszlaku. Następnie musisz usunąć nasiona z jagód. Możesz użyć do tego specjalnej maszyny, która pozwoli Ci szybko i łatwo przygotować wiśnie do dżemu. Ale jeśli taka maszyna nie jest dostępna, możesz ręcznie wyciągnąć nasiona z jagód.
żelatynę zalać czystą wodą pitną o temperaturze pokojowej i pozostawić na chwilę, aż puchnie.
umieść przygotowaną jagodę na patelni i przykryj cukrem. Naczynia do gotowania dżemu najlepiej wziąć szerokie (rondel lub emaliowana miska). W takim przypadku płyn z jagód odparuje szybciej, a dżem okaże się grubszy i jednorodna konsystencja.
umieść patelnię z wiśniami na małym ogniu i gotuj, aż cukier całkowicie się rozpuści.
podgrzej spuchniętą żelatynę na małym ogniu, ciągle mieszając. W żadnym wypadku nie doprowadzaj do wrzenia! Gdy płyn z żelatyną będzie gładki, wlej go do rondla z dżemem. Natychmiast dobrze wymieszaj wszystkie składniki razem, aż dżem stwardnieje. Po całkowitym rozpuszczeniu zdejmij patelnię z ognia.
przygotuj szklane słoiki do zszywania. Dobrze spłucz je detergentem lub sodą oczyszczoną. Sterylizuj je nad parą lub w kuchence mikrofalowej. Oddzielnie zagotuj pokrywki.
najlepiej zwinąć taki dżem od razu, aż stwardnieje i przejdzie w stan galaretowaty. Przechowywać w lodówce lub innym ciemnym, chłodnym miejscu. Taki przedmiot jest przechowywany wystarczająco długo, ale z reguły kończy się szybko, ponieważ okazuje się bardzo smaczny :)
pyszne półfabrykaty!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Wiśnia kwaśna - 52 kcal/100g
- Wiśnia słodka - 64 kcal/100g
- Wiśnia suszona - 292 kcal/100g
- Wiśnia konserwowa - 61 kcal/100g
- Żelatyna - 355 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g