skład / składniki
metoda gotowania
pieczenie według tego przepisu będzie podwójnie przydatne, ponieważ ciasto będzie wykonane z kiełkujących ziaren pszenicy. Zamiast drożdży potrzebujemy zakwasu.
w głębokiej misce wymieszaj przesianą mąkę z wodą. Otrzymujemy ciasto podobne do gęstej śmietany. Przykryj miskę ręcznikiem i wyślij do najcieplejszego miejsca w domu. Tam zakwas powinien zwiększyć objętość. Zajmie to około 2 do 3 dni (wszystko zależy od temperatury - im cieplej, tym szybszy proces).
gotowanie ciasta:
1. Kiełkujemy pszenicę, aż pojawią się białe ogony. Aby to zrobić, napełnij umyte ziarna wodą, przykryj i pozostaw w ciepłym miejscu. Zajmie to około 2 dni. Ponownie - wszystko zależy od temperatury.
2. Gotowe kiełkujące ziarna należy zmielić. Nie zmieniam blendera. Ale zwykła maszynka do mięsa sobie z tym poradzi - wystarczy wziąć mniejszy grill.
3. Dodaj Starter, cukier, sól, olej roślinny do powstałej mieszaniny, wlej wodę. Wszystko dokładnie wymieszaj. I jak zwykle przykryj serwetką.
4. Gotowe ciasto zostawiamy na około 7-8 godzin–wyrośnie półtora do dwóch razy. Gotuję wieczorem i zostawiam na noc. Czuję się lepiej.
5. Nasmaruj naczynie do pieczenia olejem. Ostrożnie przełóż ciasto, wyrównaj na wierzchu szpatułką.
6. To pyszne piecze się przez 60 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C.
Jeśli podoba Ci się chleb i chcesz go ponownie ugotować, proces gotowania można skrócić, pozostawiając część zakwasu w szczelnie zamkniętym słoiku. Zakwas doskonale utrzymuje się w lodówce do 2 tygodni.
jedz z przyjemnością!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Zakwas - 29 kcal/100g
- Kiełkująca pszenica - 198 kcal/100g