skład / składniki
metoda gotowania
pierwszą rzeczą jest sortowanie żółtej śliwki wiśniowej. Owoce powinny być dojrzałe, ale nie przejrzałe. Całymi, pięknymi, nieskrępowanymi. Zapewni to napojowi nie tylko doskonały smak, ale także piękny wygląd. Umyj śliwkę wiśniową, a następnie połóż ją na czystym, suchym ręczniku, aby wyschła. Po przeniesieniu śliwki wiśniowej do dużego rondla zasypiamy określoną ilością granulowanego cukru. Przykryj patelnię suchą szmatką i odstaw na 2 godziny. W tym czasie śliwka wiśniowa wydziela sok.
czas minął-kontynuujemy gotowanie. Umieść patelnię ze śliwką wiśniową i cukrem na małym ogniu. W tym czasie gotujemy wodę w czajniku. Gdy się zagotuje, wlej śliwkę wiśniową, aby poziom wody był o 3 cm wyższy niż owoce, zagotuj zawartość patelni, mieszając, aby rozpuścić kryształy cukru. Gdy ciecz się zagotuje, wyłącz ogień.
napełnij trzy trzylitrowe słoiki, które powinny być sterylne, kompotem z patelni wraz ze śliwką wiśniową, równomiernie rozkładając owoce. Następnie dodaj wodę do każdego słoika, jeśli to konieczne, z czajnika (wrzącego) do góry.
kładziemy ręcznik na dnie dużej patelni i instalujemy słoiki, napełniamy je gorącą wodą na wieszakach. Stawiamy rondel na średnim ogniu, doprowadzamy wodę do wrzenia, luźno pokrywamy słoiki sterylnymi pokrywkami. Pasteryzujemy słoiki z kompotem przez 10 minut po zagotowaniu wody w garnkach. Jeśli słoiki są dwulitrowe, zwiększ czas do 15 minut. Pasteryzuj trzylitrowy słoik przez 20-25 minut.
po puszce kompotu zwiń i odwróć do góry nogami, przykryj kocem i pozostaw w tej formie na jeden dzień. Po przeniesieniu kompotu do stałego miejsca przechowywania. Kompot przygotowany według tego przepisu można przechowywać w temperaturze pokojowej.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Śliwka - 27 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g