skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić chude ciasto na pierogi? Przygotuj jedzenie. Weź filtrowaną lub butelkowaną wodę, smak przyszłych pierogów zależy od jej smaku, nie zaniedbuj tego. Mąka może odejść mniej lub więcej. Wszystko zależy od jego jakości i wilgotności. Ponadto nadal będziesz potrzebować niewielkiej ilości do dalszego walcowania i rzeźbienia pierogów.
Krok 2:
Lekko podgrzej wodę, powinna być ciepła. Taka woda lepiej i szybciej rozwinie gluten w cieście, co jest szczególnie ważne w wersji chudej, w której nie ma jaj odpowiedzialnych za elastyczność. Włóż sól do wody, wymieszaj.
Krok 3:
Przesiej mąkę do dużej miski. Nie dodawaj całej mąki na raz, weź dwie szklanki na początek. Następnie w razie potrzeby dodasz. Zrób wgłębienie na środku. Stopniowo, przy ciągłym mieszaniu, wlej wodę.
Krok 4:
Ciasto, gdy jest jeszcze płynne, zacznij stopniowo dodawać mąkę. Najpierw łatwo będzie ugniatać widelcem, a następnie będziesz musiał ugniatać rękami.
Krok 5:
Zagniataj ciasto przez około 10 minut, aż będzie gładkie i elastyczne i praktycznie przestanie przylegać do dłoni. Ta ilość produktów zajęła mi nieco ponad trzy szklanki mąki.
Krok 6:
Zbierz ciasto w kulkę, posyp mąką ze wszystkich stron. Przykryj miskę ciasta ręcznikiem i odstaw na 20 do 30 minut. W tym czasie gluten dobrze się w nim rozwinie, a ciasto stanie się bardzo elastyczne. Alternatywnie ciasto można umieścić w torbie, a następnie przechowywać w lodówce.
Krok 7:
Podczas dalszego rzeźbienia pierogów rozwałkuj ciasto na posypanej mąką powierzchni roboczej. Wolę rzeźbić pierogi, nie wycinając półfabrykatów z dużego koła, ale zwijając poszczególne koła z małych kawałków ciasta.
bardzo podobała mi się praca z chudym ciastem. Nawet nie czułem różnicy w porównaniu ze zwykłym! Dobrze ugniatał, dobrze się rozwałkował. Podczas gotowania nie pełzał, ale stał się bardzo delikatny.
Możesz również dodać kilka łyżek oleju roślinnego do chudego ciasta, wtedy na pewno będzie bardzo plastyczny.
nawiasem mówiąc, to ciasto może być używane nie tylko do pierogów, ale także do pierogów, wszelkich innych potraw, dla których ciasto nie powinno być pieczone, ale gotowane.
przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g