skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić majonez z octem? Przygotuj wszystkie niezbędne składniki. Ponieważ będziemy używać jajek na surowo, weź jajka od wiarygodnego producenta lub jajka domowe. Teraz w sprzedaży są już umyte i zdezynfekowane - świetnie nadają się do potraw zawierających surowe jajka. Każda musztarda zejdzie: od tego zależy ostrość majonezu, więc radzę wziąć zwykłą rosyjską ostrą musztardę. Ocet jest również zwykły, bez dodatków 6-9%.
Krok 2:
Do gotowania potrzebujemy blendera zanurzeniowego wraz z miską do ubijania. Umyj jajko bardzo dobrze: skorupa jajka zawiera ogromną liczbę bakterii i wszystkie muszą zostać zmyte. Możesz oczywiście użyć jaj przepiórczych-uważa się, że jaja przepiórcze są czystsze. W takim przypadku zamiast jednego jaja kurzego weź 5 sztuk przepiórki. Delikatnie wbij jajko do miski blendera.
Krok 3:
Dodaj musztardę, sól, możesz również dodać szczyptę cukru, aby uzyskać zrównoważony smak.
Krok 4:
Przykryj "nogą" blendera jajko.
Krok 5:
I zacznij ubijać z minimalną prędkością, wlewając olej roślinny cienkim strumieniem.
Krok 6:
Olej roślinny może być dowolny. Ale z mojego doświadczenia powiem, że metodą prób i błędów doszedłem do wniosku, że idealny jest zwykły rafinowany olej słonecznikowy. Pomimo wartości na przykład oliwy z oliwek, domowy majonez z nią jest trochę gorzki. Ale jeśli jesteś miłośnikiem jakiegoś konkretnego oleju, możesz spróbować zrobić z nim majonez.
Krok 7:
Jeśli majonez okaże się płynny-dodaj więcej oleju roślinnego, a stanie się grubszy.
Krok 8:
Na samym końcu wlej ocet i ponownie uderz blenderem. Ocet nada domowemu majonezowi ten sam majonezowy smak. Przechowuj taki majonez w lodówce przez 2-3 dni w misce z pokrywką.
Krok 9:
Taki sos nadaje się zarówno do sosów sałatkowych, jak i do marynaty, a także może być poddawany obróbce cieplnej podczas pieczenia mięsa i ryb z tym majonezem. Smacznego!
majonez jest prawdopodobnie najpopularniejszym sosem. Oferuję szybki i prosty przepis na naturalny domowy majonez, który nie jest gorszy od smaku sklepu! Nadaje się do przyprawiania potraw, marynaty i pieczenia!
skąd wiesz, czy jajko jest świeże? Rozbij go do osobnego pojemnika. Przede wszystkim nie powinno być nieprzyjemnego zapachu. Białko świeżych jaj będzie czyste i czyste. Żółtko nie powinno się rozprzestrzeniać i będzie błyszczące, wypukłe, jednolite.
pamiętaj, aby umyć jajka przed użyciem, ponieważ nawet pozornie czysta skorupa może zawierać szkodliwe bakterie. Najlepiej używać detergentów do żywności i pędzla.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Musztarda stołówka - 417 kcal/100g
- Musztarda - 417 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g