bułki na zakwasie

Miękkie i smaczne, maślane, z sezamem, do herbaty lub zupy! Aby upiec pyszne bułeczki na zakwasie, potrzebujesz minimum produktów. Są przewiewne, z chrupiącą skórką. Świetnie nadają się do kanapek i mogą łatwo zastąpić chleb.
RopotushkaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 13 % 6 g
tłuszcze 19 % 9 g
węglowodany 69 % 33 g
240 kcal
IG: 18 / 0 / 82

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 14 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić bułki? Zakwas nadaje się do każdego o wilgotności 100%. Mam żyto. Należy go najpierw przygotować zgodnie z przepisem wskazanym na opakowaniu. Weź mąkę pszenną najwyższej lub pierwszej klasy. Najpierw umieść ciasto. Aby to zrobić, weź zakwas, 80 g mąki pszennej i 80 ml wody o temperaturze pokojowej.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Przenieś mąkę, zakwas i wodę do głębokiej miski. Wymieszaj wszystko, aż będzie gładkie, przykryj ręcznikiem i pozostaw ciasto do dojrzewania na co najmniej 5 godzin w temperaturze pokojowej.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Czas dojrzewania ciasta zależy od właściwości zakwasu, więc sprawdź gotowość z wyglądu. Na powierzchni ciasta powinny pojawić się bąbelki. W razie wątpliwości wykonaj ten test: weź trochę ciasta łyżką i przenieś je do pojemnika z wodą. Jeśli ciasto nie tonie i unosi się na powierzchni, jest gotowe.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Gdy ciasto jest gotowe, przejdź do wyrabiania ciasta. Przygotuj pozostałą wodę i mąkę. Przesiej mąkę, aby ciasto było bardziej przewiewne.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Dodaj wodę i mąkę pełnoziarnistą do ciasta, mieszaj, aż będzie gładka. Dodaj mąkę pszenną w małych porcjach, aż uzyskasz odpowiednią konsystencję.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Ciasto powinno być wystarczająco wilgotne. Dodaj mąkę, aż trudno będzie zagnieść łyżką. Przykryj ciasto i odstaw na pół godziny. W tym czasie gluten rozproszy się i łatwiej będzie pracować z ciastem.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Aby ciasto było maślane, potrzebujesz soli i oleju roślinnego.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Posmaruj ręce i powierzchnię roboczą lub miskę olejem roślinnym i dodając trochę soli i oleju, zagniataj ciasto rękami. Pozostaw trochę oleju do smarowania rąk. Ciasto przykryć i odstawić na około 2,5 godziny.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Gdy ciasto zwiększy swoją objętość, przejdź do formowania bułek.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Przenieś ciasto na natłuszczoną lub posypaną mąką powierzchnię roboczą. Podziel go na 10-12 identycznych kawałków. Z ciasta uformować kulki, przykryć folią spożywczą i odstawić na 20 minut.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Przenieś przygotowane kulki do naczynia do pieczenia w niewielkiej odległości od siebie. Wziąłem owalny kształt 30x20 cm.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Przykryj je folią spożywczą i pozostaw na kolejne 1,5 godziny.

  13. Krok 13:

    Krok 13.

    Gdy bułki się pojawią, posyp je sezamem i umieść na środkowej półce piekarnika nagrzanego do 220 stopni. Aby piekarnik miał czas na osiągnięcie pożądanej temperatury, włącz go wcześniej (20 minut przed rozpoczęciem pieczenia). Po 15 minutach zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez około 15 minut dłużej. Dokładny czas zależy od możliwości piekarnika. Wyjmij gotowe bułki z formy, przykryj ręcznikiem i ostudź.

weź pod uwagę, że każdy ma inne piekarniki. Temperatura i czas gotowania mogą różnić się od wskazanych w przepisie. Aby każde upieczone danie odniosło sukces, skorzystaj z przydatnych informacji o cechach piekarników !

do tego przepisu wystarczy każda forma odporna na ciepło. Jeśli używasz formy silikonowej, nie musisz smarować jej masłem lub margaryną. Ale lepiej jest lekko nasmarować metalowe, ceramiczne lub szklane naczynia olejem roślinnym, aby wypieki się nie przypaliły.

Przyjmij sobie zasadę, że ilość mąki nigdy nie jest ustalana z góry podczas przygotowywania mąki i pieczywa! Wskaźnik ten zawsze będzie się wahał, ponieważ mąka może mieć różną Wilgotność, różnić się stopniem mielenia i poziomem glutenu oraz innymi wskaźnikami, co nieuchronnie wpływa na jej zdolność do wiązania się z płynną mieszaniną w cieście. Ponieważ w domu nie można wykonać testu laboratoryjnego w celu określenia wszystkich parametrów i wskaźników mąki, zalecamy działanie zgodnie z zasadą "mąka do wody", to znaczy wziąć płyn dokładnie zgodnie z przepisem i dodać mąkę do składnika płynnego nie wszystkie naraz, ale w częściach, osiągając pożądaną konsystencję (podczas gdy mąka może odejść trochę więcej lub, przeciwnie, mniej niż w przepisie). Dzięki tej technice proporcje składników są dokładniej zachowane, a jakość ciasta nie jest tracona.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Suszone całe nasiona sezamu - 563   kcal/100g
  • Nasiona sezamu łuskane - 582   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Mąka pszenna - 325   kcal/100g
  • Zakwas - 29   kcal/100g
  • Mąka pszenna pełnoziarnista - 298   kcal/100g

Podobne przepisy