skład / składniki
metoda gotowania
1. Umyj mięso, Wytnij żyły, pokrój na prostokątne kawałki. Powinny być dość duże, ponieważ mięso wysycha 3-4 razy podczas gotowania.
2. Dobrze natrzyj mięso solą, układając je w odpowiedniej wielkości misce. Nie żałuj soli. Połóż talerz na mięsie, a na nim ładunek. Wyjmij pojemnik z mięsem do lodówki na 4 dni.
3. Gdy minie czas, wyjmij mięso i umieść je w zimnej, czystej wodzie na 6 godzin. Co godzinę zmieniaj wodę na świeżą.
4. Wlej przyprawy do miski, wymieszaj. Wyciśnij czosnek, ponownie wymieszaj. Teraz musisz dodać gorącą wodę do przypraw, dodaj ją stopniowo - w rezultacie mieszanka przypraw powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Odstaw przyprawy na 15 minut. Jeśli w tym czasie mieszanina stała się zbyt gęsta, możesz dodać trochę więcej wody.
5. Posmaruj każdy kawałek mięsa grubo przyprawami ze wszystkich stron. Złóż łosia do dużego pojemnika i wstaw z powrotem do lodówki na 4 dni.
6. W górnej części każdego kawałka łosia wykonaj nakłucie, włóż sznurek. Zawieś mięso w wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej chłodnym, ale jest to możliwe w temperaturze pokojowej, przez 6-10 dni. Czas zależy od wielkości kawałków mięsa, a także od temperatury pomieszczenia.
pokrój gotową basturmę w cienkie plasterki. Takie mięso jest przechowywane przez długi czas, nawet bez lodówki.
smacznego!
PS powiem od razu: nie daj się zwieść dużej ilości ostrych przypraw - jest to konieczne do lepszej impregnacji mięsa. Kiedy kroisz gotową basturmę, możesz wyczyścić warstwę pieprzu nożem, jeśli jest to dla Ciebie zbyt ostre. Pamiętaj jednak, że basturma jest podawana bezpośrednio z tą warstwą - tym różni się od innych wędlin!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Chmiel-suneli - 417 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Pieprz mielony czerwony - 318 kcal/100g
- Papryka - 289 kcal/100g
- Ziele angielskie - 263 kcal/100g
- Kozieradka - 323 kcal/100g
- Łosiatyna - 100 kcal/100g