skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
To najprostszy przepis na nalewkę ze śliwek. Jest prosty nie tylko pod względem metody gotowania, ale także składu. Ponieważ składa się tylko z dwóch składników: samej śliwki i wódki. Lepiej jest wziąć dobrze dojrzałą słodką śliwkę (ponieważ nalewka jest przygotowywana bez cukru), ale nie jest dojrzała, w przeciwnym razie śliwka zacznie się rozpadać podczas nalegania i zepsuje smak napoju. Wódkę należy wziąć od sprawdzonego producenta, aby uniknąć podrabiania i zatrucia domowym napojem.
Krok 2:
Sortujemy świeżą śliwkę, usuwamy śmieci, gałązki, liście, zgniłe i uszkodzone jagody, dokładnie myjemy pod bieżącą wodą.
Krok 3:
Wrzuć do durszlaka i pozwól wodzie całkowicie spłynąć. Jagody śliwki nie muszą być cięte i usuwane, po pierwsze, aby uniknąć zmętnienia mieszanki i zepsucia nalewki, a po drugie, dzięki pestkom śliwki nalewka nabierze przyjemnego smaku migdałów.
Krok 4:
Umyte śliwki wkładamy do czystych słoików, lepiej wziąć trzylitrowe słoiki, aby przygotować większą ilość napoju, poświęcając mniej czasu. Jagody wkładamy do słoika w takiej ilości, aby można było wlać całą objętość wskazaną w składnikach wódki do słoika i zamknąć śliwkę o kilka centymetrów. Zamykamy słoik szczelnie pokrywką i usuwamy w ciemne miejsce na półtora miesiąca.
Krok 5:
Po określonym czasie filtrujemy nalewkę przez gazę złożoną w kilku warstwach. Jagód z nalewki nie można wyrzucać, śliwki można używać do pieczenia lub przygotowywania deserów dla dorosłych. Przecedzoną nalewkę butelkujemy i szczelnie zamykamy korkami. Usuwamy w ciemnym, chłodnym miejscu do przechowywania.
Krok 6:
Podajemy domową nalewkę na śliwce do świątecznego stołu. Taki napój o cierpkim śliwkowym smaku i przyjemnych nutach migdałów spodoba się zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Śliwka - 42 kcal/100g
- Śliwka świeżo mrożona - 52 kcal/100g
- Wódka - 235 kcal/100g