suszony kompot z dzikiej róży

niezwykle zdrowy, bogaty w witaminy napój! Kompot z dzikiej róży można przygotować jednoskładnikowo, dodając cukier lub miód do smaku, jeśli nie ma alergii, lub stosując dodatki, takie jak suszone owoce, Jabłka, głóg i inne owoce i jagody, dzięki czemu jego smak jest bogatszy, jaśniejszy i zdrowszy.
SnezhanaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 7 % 1 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 93 % 13 g
56 kcal
IG: 0 / 62 / 38

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 30 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Przygotuj składniki według listy.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Suszone owoce dzikiej róży można kupić w aptece lub sklepie, ale lepiej jest używać samodzielnie zebranych w obszarach przyjaznych dla środowiska i suszonych zgodnie z zasadami (w dobrze wentylowanym miejscu, nie w bezpośrednim świetle słonecznym).

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Dokładnie umyj suszoną dziką różę, lepiej nawet zalać wrzącą wodą, aby usunąć płytkę nazębną i kurz, który może znajdować się na powierzchni jagód. Jagody wkładamy do rondla lub innego naczynia do gotowania kompotu, lekko miażdżymy jagody pchnięciem, ale nie wcieramy ich w pył, jagody powinny pozostać nienaruszone.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Wlej jagody czystą zimną wodą, podpal. Gdy woda się zagotuje, zmniejsz ogień do średniego. Dodaj cukier. Ilość można zmienić w zależności od preferencji smakowych. Zamiast cukru możesz użyć miodu, jeśli ten produkt nie jest uczulony.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Gotuj kompot przez 5-7 minut od momentu wrzenia. Dłuższe gotowanie dzikiej róży nie jest konieczne, aby wszystkie przydatne substancje i witaminy nie uległy zniszczeniu. Przykryj patelnię pokrywką i pozostaw napój do zaparzenia przez pół godziny.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Przed wlaniem kompotu do filiżanek najlepiej przecedzić go przez sitko. Jeśli kompot smakuje zbyt skoncentrowany, mocny, można go rozcieńczyć przegotowaną zimną lub ciepłą wodą. Smacznego!

kompot z dzikiej róży zawiera dużą ilość witaminy C, karotenu, ryboflawiny, witamin P, B2, K, E, soli wapnia, magnezu, fosforu i wielu innych składników odżywczych, które są przechowywane w napoju przy niewielkiej obróbce cieplnej. Dlatego taki napój dobrze wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega przeziębieniom i grypie, działa przeciwzapalnie, żółciopędnie i moczopędnie, pomaga w problemach z nerkami, wątrobą i jest przydatny w cukrzycy. Jednak, jak każdy lek, wywar z dzikiej róży ma przeciwwskazania i przynosi korzyści, gdy jest spożywany w rozsądnej ilości. Taki napój nie jest możliwy dla osób cierpiących na zapalenie żołądka, wrzody żołądka, nadciśnienie, żylaki, zakrzepowe zapalenie żył, problemy z krążeniem krwi. Kwasy zawarte w dzikiej róży działają destrukcyjnie na szkliwo zębów, dlatego po wypiciu takiego napoju lepiej przepłukać usta lub umyć zęby.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Dzika róża świeża - 51   kcal/100g
  • Dzika róża sucha - 253   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g

Podobne przepisy