skład / składniki
metoda gotowania
przygotowujemy szklany pojemnik, do którego myjemy go detergentami lub sodą oczyszczoną i zalewamy wrzątkiem pełnej dezynfekcji.
bierzemy świeżą miętę, dokładnie myjemy dużą ilością bieżącej wody i sortujemy gałązki. Rozbieramy miętę na osobne liście (nie potrzebujemy łodyg) i wkładamy je do istniejącego pojemnika. Aby lepiej wyekstrahować liście i dać więcej soku, lekko zmiażdż je drewnianym wałkiem do ciasta.
bimber odmierzony do nalewki napełnij liście mięty i szczelnie zamknij pojemnik, aby tlen nie dostał się do środka. Umieszczamy w ciemnym miejscu i w tej formie nalegamy na płyn przez 45 dni. Optymalna temperatura wynosi 18-20 stopni Celsjusza (w pomieszczeniu). Nie zapomnij potrząsnąć pojemnikiem z częstotliwością raz na 5 dni, aby poprawić proces fermentacji.
po upływie 45-dniowego okresu filtrujemy gotową nalewkę miętową za pomocą improwizowanych środków (sita, gazy lub innego podobnego materiału). W tym samym czasie lekko ściśnij liście mięty, aby uzyskać maksymalny efekt.
po skosztowaniu powstałego napoju do smaku dodaj cukier według własnego uznania w odpowiedniej ilości. Dokładnie wymieszaj płyn, aż kryształy cukru całkowicie się rozpuszczą, szczelnie zamknij i nalegaj na kolejne 5-7 dni.
w przypadku osadu na dnie naczyń lub zmętnienia płynu zaleca się ponowne przecedzenie nalewki przez dowolny dostępny materiał filtracyjny (wata, Gaza złożona w kilku warstwach itp.).
Siła powstałej nalewki waha się od 32-38 %. Smak i aromat napoju jest bogaty w miętę, umiarkowanie słodki.
otrzymany napój przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu przez nie więcej niż trzy lata, ale nalewka nie starsza niż rok przyniesie maksymalne korzyści. Używamy do przygotowywania koktajli i innych orzeźwiających napojów.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mięta świeża - 49 kcal/100g
- Mięta suszona - 285 kcal/100g
- Mięta - 49 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Bimber - 295 kcal/100g