Jak kiełkować zieloną grykę w domu

najłatwiejszy sposób na kiełkowanie w 24 godziny! Kiełkująca gryka to magazyn składników odżywczych. Do kiełkowania nadaje się tylko zboże, które nie zostało poddane obróbce cieplnej - zielone. Służy do przygotowywania koktajli, dodawanych do sałatek i innych potraw.
katushafinAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 17 % 5 g
tłuszcze 3 % 1 g
węglowodany 80 % 24 g
121 kcal
IG: 0 / 100 / 0

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 1 d
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak kiełkować zieloną grykę w domu? Przygotuj jedzenie. Zwróć szczególną uwagę na wybór samej gryki. Powtarzam, że do kiełkowania nadaje się tylko zielony, zwykły, brązowy, nie wykiełkuje. Woda jest niezbędna do wstępnego namaczania zbóż, ale nadal lepiej jest wziąć ją dobrej jakości, przefiltrowaną lub butelkowaną.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Posortuj kaszę gryczaną, usuwając zepsute ziarna i zanieczyszczenia. A następnie dokładnie spłucz pod chłodną bieżącą wodą. Nawet jeśli grys wygląda na pierwotnie czysty, nie pomijaj tego kroku. Napełnij czystą kaszę gryczaną zimną wodą, aby przykryła ją palcem na wierzchu. Pozostaw kaszę gryczaną na godzinę. W ten sposób aktywujesznt ziarna-są nasycone wodą i będą gotowe do wzrostu.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Jeśli twoja gryka moczy się dłużej, to w porządku. Najważniejsze, aby nie trzymać go w wodzie dłużej niż 10 godzin. Wtedy rozpocznie się w nim proces fermentacji, a my tego nie potrzebujemy. Następnie opłucz spuchniętą grykę, aby pozbyć się śluzu, który tworzy się podczas namaczania. Lepiej spłukać na sicie lub durszlaku. Tylko uważaj, aby otwory nie były zbyt duże, aby ziarna nie wyskoczyły. Spłucz pod bieżącą wodą, przesuwając grys palcami.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Weź naczynia do kiełkowania. Lepiej, jeśli jest to szkło lub ceramika. Staraj się unikać plastiku i metalu. Włóż umytą kaszę gryczaną do miski i rozprowadź palcami na dnie i ścianach, starając się zrobić cienką warstwę. Ogólnie lepiej jest kiełkować niewielką ilość gryki na raz-na jedną lub dwie porcje. Im świeższe kiełki, tym zdrowsze.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Dokręć naczynia folią spożywczą. Za pomocą wykałaczki wykonaj wiele nakłuć, aby powietrze dostało się do kaszy. Usuń grykę w ciepłe, ciemne miejsce na jeden dzień. Włożyłam do szafki kuchennej.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Po 24 godzinach, a czasem trochę wcześniej, na kaszy gryczanej pojawią się małe białe kiełki - co oznacza, że zrobiłeś wszystko dobrze. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj posypać płatki wodą i pozostawić na chwilę.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Kiełkujące ziarna można natychmiast zjeść. Można je przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce. Ale nie powinieneś trzymać ich tam dłużej niż jeden dzień. Najzdrowsze kiełki są świeże. Dlatego natychmiast Oblicz porcję. Do sałatki użyłam kiełków.

bardzo podobał mi się ten sposób kiełkowania. Dzięki filmowi uzyskuje się mini szklarnię, dzięki czemu gryka kiełkuje w tak szybkim czasie. 

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Kasza gryczana (całe ziarno) - 335   kcal/100g
  • Ciemna mąka gryczana - 333   kcal/100g
  • Jasna mąka gryczana - 347   kcal/100g
  • Kasza gryczana gotowana - 163   kcal/100g
  • Gryka - 313   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g

Podobne przepisy