skład / składniki
metoda gotowania
zasada robienia domowej whisky nie różni się zbytnio od innych napojów alkoholowych. Różnica polega na tym, że ten przepis wykorzystuje alkohol do 50%, idealny zakres 45-50%. Jeśli można było kupić tylko zbyt skoncentrowaną wersję, rozcieńczyć wodą, aż uzyskasz pożądaną proporcję.
niepowtarzalny kolor, aromat i smak napoju zapewnia napar z dębu. W przypadku domowej whisky najwygodniej jest używać kołków. Wybierając Drewno, preferowane jest to starsze, jeśli można rozpoznać ten parametr.
kołki dębowe wymagają obowiązkowego wstępnego przygotowania. To jeden z najtrudniejszych i najważniejszych etapów. Proces zapewni miękkość napoju, w przeciwnym razie smak może być zbyt ostry, a nawet nieprzyjemny.
na początek tniemy dębowe kołki na kostki o wymiarach 2x2 cm i długości nie większej niż 10 cm, powstałe wióry wkładamy do miski, napełniamy zimną wodą i moczymy przez jeden dzień. Co 6 godzin spuszczamy i zmieniamy wodę na nową, zawsze zimną.
po dniu rozcieńczamy sodę w 5 litrach czystej, zimnej wody. Spuszczamy zużytą wodę z drewna i napełniamy wióry roztworem sody. Pozostaw na kolejne 6 godzin.
po upływie czasu spuść wodę, dobrze spłucz drewniane klocki bieżącą wodą i włóż do rondla. Napełnij zimną wodą, aby pokryła drzewo o 5 cm i podpal. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 45 minut. Jeśli woda wyparuje w procesie, dodaj.
odsączamy powstały bulion, myjemy kostki i układamy do wyschnięcia na otwartym słońcu w ciągu dnia. Następnie zawijamy kostki w kilka warstw folii, wysyłamy do piekarnika na 160 stopni i smażymy przez 2 godziny.
wyjmujemy wióry dębowe z piekarnika, rozkładamy folię, pozwalamy trochę ostygnąć. Zwęglamy każdy kawałek na palniku kuchenki gazowej na złoty kolor i pozostawiamy do ostygnięcia w temperaturze pokojowej. Następnie drewno można wykorzystać do produkcji whisky.
włóż zrębki do szklanego słoika lub butelki, dodaj syrop glukozowy (możesz go zastąpić cukrem), wlej alkohol i szczelnie zamknij pokrywkę. Wysyłamy butelkę w ciemne miejsce do zaparzenia. Po tygodniu zaczynamy sprawdzać smak i aromat whisky co 4 dni. Po osiągnięciu idealnego smaku (może to zająć od 2 do 7 miesięcy) wlej napój do innej butelki, z wyłączeniem drewna i przechowuj w chłodnym miejscu. Whisky jest gotowa do picia.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Soda spożywcza - 0 kcal/100g
- Alkohol - 221 kcal/100g
- Kora dębu - 0 kcal/100g