skład / składniki
metoda gotowania
u nas szałwia jest lepiej znana jako roślina lecznicza, ale w wielu krajach jest szeroko stosowana w kuchni. Jest stosowany jako przyprawa do gotowania mięsa drobiowego, cielęciny, ryb. Szałwia świetnie komponuje się z warzywami i serem. Jest nawet używany do produkcji niektórych piw. Używane są tylko liście szałwii. Mają charakterystyczny gorzki ściągający smak i dość silny zapach. Dlatego w kuchni szałwia jest spożywana w niewielkich ilościach, aby nie zakłócać aromatu i smaku innych produktów.
lecznicze właściwości szałwii znane są od czasów starożytnych. Był używany w medycynie przez starożytnych Greków, Rzymian i Egipcjan. Nic dziwnego, że nazwa tej rośliny z łaciny tłumaczy się jako "być zdrowym, czuć się dobrze".
kwas fenolowy znajdujący się w szałwii jest silnym środkiem leczniczym. Dlatego szałwia jest naturalnym przeciwutleniaczem, który poprawia pamięć, przywraca siłę, spowalnia procesy starzenia się organizmu. W dawnych czasach napój z szałwią nazywano "herbatą inspiracji".
jak właściwie przygotować ten cenny napój leczniczy?
na początek zalej czysty, wysuszony czajnik wrzącą wodą i delikatnie go opłucz. Odbywa się to w celu podniesienia temperatury czajnika i równomiernego podgrzania. Wlej suche liście szałwii do pustego czajnika i zalej wszystko litrem czystej gorącej wody. Następnie dodaj sok z cytryny i cukier. Pozostaw herbatę do zaparzenia przez pół godziny, owijając czajnik ręcznikiem. Po pół godzinie odcedź herbatę przez sitko. Aby uzyskać smak, możesz dodać miód do gotowej herbaty.
zaleca się picie herbaty szałwiowej w małych porcjach-pół szklanki na raz. To jednak herbata lecznicza.
regularne picie herbaty szałwiowej pomoże nie tylko zachować zdrowie, ale także zachować piękno i młodość przez wiele lat.
dobrego zdrowia!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cytryna - 16 kcal/100g
- Skórka z cytryny - 47 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Szałwia sucha - 315 kcal/100g