skład / składniki
metoda gotowania
kwiaty lipy (lepiej, jeśli są świeżo zebrane) przenosimy do durszlaka i myjemy pod bieżącą wodą. Następnie suszymy kwiaty. Robimy to w ten sposób: rozłóż suchy i czysty ręcznik na świeżym powietrzu na słońcu, rozłóż umyte kwiaty z durszlaka, rozprowadź je na ręczniku równomierną warstwą i pozostaw na 15 minut. W tym czasie kwiaty lipy wyschną.
gdy kwiaty wyschną, przygotujemy syrop. Aby to zrobić, weź patelnię, lepiej emaliowaną i wlej do niej wodę. Wlej tam cukier. Stawiamy rondel na średnim ogniu, doprowadzamy jego zawartość do wrzenia, po czym zmniejszamy ogrzewanie i gotujemy syrop przez 5 minut. Nie zapomnij wymieszać naparu.
Złóż czystą gazę w czterech warstwach i przefiltruj przez nią syrop. Wracamy do rondla, doprowadzamy do wrzenia. W tym czasie przenosimy kwiaty do innej emaliowanej patelni. Napełnij je gotowanym syropem, przykryj płaskim talerzem lub pokrywką mniejszą niż rondel, Ustaw ładunek. Pozostaw konstrukcję na 15 minut.
czas minął-postaw patelnię z kwiatami i syropem na małym ogniu i gotuj kwiaty lipy w syropie przez 35 minut. W tym procesie od czasu do czasu mieszamy dżem. Kilka minut przed gotowaniem wlej kwas cytrynowy i wszystko dobrze wymieszaj.
gorący dżem układamy w małych wysterylizowanych słoikach, przykrywamy sterylnymi pokrywkami. Słoiki można wstępnie wysterylizować w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Pozwól dżemowi całkowicie ostygnąć w temperaturze pokojowej przez jeden dzień. Następnie dżem należy przechowywać - w ciemnym i chłodnym miejscu.
miłej herbaty!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Kwas cytrynowy - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Kwiaty lipy - 0 kcal/100g