biszkopt na wrzącej wodzie

wysoki, bujny i prosty, który zawsze wychodzi! Biszkopt na wrzącej wodzie to jedna z najczęstszych i najłatwiejszych podstaw do ciasta. Ciasto jest elastyczne, przewiewne, a jednocześnie bardzo delikatne. To po prostu idealna warstwa pod każdą śmietaną lub nadzieniem.
MariaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 14 % 8 g
tłuszcze 17 % 10 g
węglowodany 69 % 41 g
290 kcal
IG: 0 / 0 / 100

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 1 h 20 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić biszkopt na wrzącej wodzie? Przygotuj niezbędne składniki. Weź duże, wybrane i świeże jajka. Jeśli jajka są małe, weź 1 więcej. Jajka powinny mieć temperaturę pokojową, więc wcześniej wyjmij je z lodówki. Możesz zastąpić wanilinę łyżeczką 1. cukier waniliowy i wlej go ze zwykłym cukrem do jajek (Krok 1). Weź mąkę najwyższej jakości o zawartości białka nie większej niż 10,3 g.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Przesiej mąkę z proszkiem do pieczenia i wanilią do osobnej miski. Ważne jest, aby przesiać mąkę, aby nasycić ją tlenem. Następnie wypieki będą przewiewne i będą dobrze rosły podczas pieczenia.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    W misce rozbij jajka o temperaturze pokojowej. Zacznij ubijać mikserem na niskich obrotach, stopniowo zwiększając prędkość do maksymalnej. Wlej cały cukier w częściach. Ubijaj, aż Puszysta, stabilna Piana i masa się rozjaśni. Mieszanina powinna wzrosnąć 3-4 razy. Ale ważne jest, aby nie przebijać jaj: masa powinna być bujna i mieć wiele małych pęcherzyków powietrza. Jeśli ubijasz zbyt długo, aż będzie gęsty, ciasto nie wzrośnie podczas pieczenia.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Dodaj mieszaninę mąki do ubitych jajek w 2-3 krokach, delikatnie mieszając masę silikonową szpatułką od góry do dołu, uważając, aby ciasto nie osiadło i rozbijając wszystkie grudki mąki. Wolę mieszać ciasto mikserem na najniższych obrotach. Wystarczy krótko wymieszać, aby nie przebić jajek. Ponadto po wymieszaniu szpatułką w cieście mogą pozostać małe grudki mąki, które łatwo przeoczyć.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Wlej do ciasta bezwonny olej roślinny i wrzącą wodę.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Szybko i dokładnie wymieszaj ciasto, sięgając do dna, ponieważ cały płyn szybko wycieka na dno miski. W wyniku mieszania masa nie powinna stracić blasku, ale zyskać elastyczność i zachować małe pęcherzyki na powierzchni.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Przykryj spód naczynia do pieczenia o średnicy 20 cm pergaminem i posmaruj masłem. Wlać ciasto do formy. Piec biszkopt w piekarniku nagrzanym do 170°C przez około 40 minut (czas należy określić w piekarniku). W żadnym wypadku nie otwieraj drzwi przez pierwsze 30 minut, w przeciwnym razie biszkopt natychmiast się uspokoi.*

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Sprawdź gotowość biszkoptu podczas pieczenia szpikulcem-powinien wyjść suchy. Ale zacznij sprawdzać dopiero pod koniec pieczenia. A jeśli okruchy przykleją się do szpikulca, oznacza to, że ciasto nie jest upieczone. Jeśli zauważysz, że wierzch jest już zarumieniony, a ciasto nie jest jeszcze gotowe, przykryj formę podwójnym arkuszem folii. Gotowy biszkopt można pozostawić w schłodzonym piekarniku na 10 minut.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Aby biszkopt się nie opalił, odwróć go na ruszt i schłodź do temperatury pokojowej.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    W zależności od wielkości formy biszkopt będzie miał różną grubość. W formie 20 cm uzyskuje się grubość 6-7 cm, jest to standardowa grubość biszkoptu na ciasto w 3 ciastach. Gdy ostygnie, może się nieco uspokoić, ale równomiernie na całej powierzchni. Jest w porządku, jeśli biszkopt nie spadnie w środku. W przekroju widać, że ciasto jest równomiernie upieczone.

* ciasto powinno rosnąć równomiernie, na całym obszarze. Jeśli na powierzchni utworzy się wysoki guzek, musisz nieco obniżyć temperaturę, jeśli wręcz przeciwnie, herbatnik spadnie w środku, temperatura musi zostać podniesiona. I lepiej nie odchodzić od piekarnika, aby dostosować jego działanie na czas.

weź pod uwagę, że każdy ma inne piekarniki. Temperatura i czas gotowania mogą różnić się od wskazanych w przepisie. Aby każde upieczone danie odniosło sukces, skorzystaj z przydatnych informacji o cechach piekarników !

aby piekarnik miał czas na osiągnięcie pożądanej temperatury, włącz go z wyprzedzeniem (10-20 minut przed rozpoczęciem gotowania).

przygotuj się na to, że mąka może wymagać więcej lub mniej niż wskazano w przepisie. Nie skupiaj się na ilości mąki, ale na pożądanej konsystencji ciasta. Aby uniknąć błędów, przeczytaj o mące i jej właściwościach!

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Jajko kurze - 157   kcal/100g
  • Białko jaja - 45   kcal/100g
  • Proszek jajeczny - 542   kcal/100g
  • Żółtko - 352   kcal/100g
  • Jajko strusia - 118   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333   kcal/100g
  • Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364   kcal/100g
  • Mąka krupczatka - 348   kcal/100g
  • Mąka - 325   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal / 100g
  • Olej roślinny - 873   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Wanilina - 288   kcal/100g
  • Proszek do pieczenia ciasta - 79   kcal/100g

Podobne przepisy