kompot z mrożonych wiśni

Prosty, pyszny, jasny i aromatyczny, w pośpiechu! Przygotowanie kompotu z mrożonych wiśni nie będzie trudne. Najważniejsze jest wcześniejsze przygotowanie niezbędnej podaży jagód. Aby ugotować kompot, nie trzeba ich nawet wcześniej rozmrażać!
Julia M.Author avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 8 g
31 kcal
IG: 25 / 0 / 75

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 30 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić kompot z mrożonych wiśni? Przygotuj do tego niezbędne składniki. Możesz samodzielnie zamrozić wiśnie latem. Aby to zrobić, należy go umyć, osuszyć i usunąć z niego kości. Następnie rozłóż na desce i włóż do zamrażarki. Gdy jagody zamarzną, możesz wlać je do worków. I możesz kupić mrożone wiśnie w sklepie - są w sprzedaży przez cały rok.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Aby przygotować kompot, wlej wymaganą ilość wody do rondla i podpal. Doprowadź wodę do wrzenia. Dodaj cukier do wrzącej wody i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Następnie dodaj przygotowane mrożone wiśnie do garnka. Nie musisz go wcześniej rozmrażać. Rozmraża się podczas gotowania. Włóż garnek do ognia i ponownie zagotuj. Dodaj sok z cytryny. Gotuj kompot przez 5 minut. Następnie przykryj garnek pokrywką i zdejmij z ognia.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Gotowy kompot odstaw na chwilę, aby się zaparzył i trochę ostygł. Możesz go zostawić, aż całkowicie ostygnie. Zimą zwykle pijemy kompot w ciepłej formie. Ale latem możesz dodatkowo dodać do niego kostki lodu. To wspaniały napój chłodzący!

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Kompot z mrożonych wiśni jest gotowy! Ma bogaty smak i przyjemny aromat! Wlej kompot do karafki wraz z jagodami wiśni i podawaj. Do takiego kompotu możesz zaoferować ciasteczka lub słodkie bułeczki. Miłego poczęstunku!

zgodnie z tym przepisem możesz zrobić kompot z dowolnego rodzaju jagód lub wziąć różne jagody.

zamiast cukru można użyć słodzika, który nie boi się obróbki cieplnej.

jak wybrać idealny garnek do zupy, owsianki lub marynowania ogórków przeczytaj artykuł o patelniach.

do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak. 

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Sok z cytryny - 16   kcal/100g
  • Mrożone wiśnie - 46   kcal/100g

Podobne przepisy