Mus twarogowy z żelatyną

najsmaczniejszy, delikatny, zwiewny, na ciasta i na deser! Mus twarogowy z żelatyną można podawać jako samodzielne danie, ozdobione świeżymi jagodami i owocami. Smakuje prawie jak lody, tylko bez zamrażania. I mogą posmarować ciasta na ciasto, udekorować ciasta!
MariaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 18 % 7 g
tłuszcze 32 % 12 g
węglowodany 50 % 19 g
255 kcal
IG: 10 / 0 / 90

gotowanie krok po kroku

Czas gotowania: 2 h 30 min
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić mus twarogowy z żelatyną? Przygotuj odpowiednie składniki. Weź twaróg około 5-9% tłuszczu, a śmietana-co najmniej 33% (powinny być zimne). Umyj cytrynę i zalej wrzącą wodą. Następnie osusz serwetkami. Zetrzyj jego skórkę na drobnej tarce.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie i pozostawić do spęcznienia na 15 minut. Następnie rozpuść żelatynę na małym ogniu, aż ziarna całkowicie się rozpuszczą. Ale ponieważ żelatyna jest bardzo różna, przygotuj ją zgodnie z instrukcją na opakowaniu!

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Połącz twaróg z startą skórką z cytryny w osobnej misce. Ubij powstałą masę blenderem, aż będzie gładka. Ubij delikatnie, aby masa nie rozpadła się na boki.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Wlej zimną śmietanę do odpowiedniego naczynia i ubij mikserem lub blenderem w puszystą, stabilną pianę, stopniowo dodając cukier (można go zastąpić cukrem pudrem).

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Nie przestając bić, wlej gorącą żelatynę do bitej śmietany. Ubij masę, aż będzie gładka.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Delikatnie wymieszaj bitą śmietanę z twarogiem. Wymieszaj wszystko trzepaczką, aż będzie gładkie. Ale nie bądź zbyt gorliwy, aby nie stracić zwiewności bitej śmietany.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Włóż masę twarogową do misek lub kokilek i wstaw do lodówki na około 2 godziny.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Pyszny deser jest gotowy! Może być również używany jako warstwa pośrednia do ciasta. Lub do dekoracji wierzchu i boków ciasta. Mus jest dość gęsty i za pomocą torby cukierniczej można z niego sadzić dowolne kształty - zachowają kształt. Smacznego!

żelatyna do musu może być stosowana nie tylko w proszku,ale także w płytkach. W takim przypadku należy wlać płytki (wziąć taką samą ilość jak proszek) zimną wodą i pozostawić na 10 minut. Co więcej, im zimniejsza woda, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że białko w żelatynie zacznie się niszczyć, a stracisz część jego siły. Najbezpieczniej jest używać wody z lodem. Wyciśnij spuchniętą żelatynę. Następnie wyciśnięte arkusze należy umieścić w rondlu z wrzącą wodą (40 ml) i postawić na małym ogniu.

woda z żelatyną musi być stale mieszana, aż ciecz zmieni lepkość. Gotową mieszaninę należy najpierw schłodzić do około 45 stopni.

zamiast wody możesz użyć części śmietany potrzebnej do ubijania. Ale wtedy twój mus okaże się bardziej lepki, ponieważ będzie miał mniej płynu, a żelatyna będzie mocniej "chwytać" wszystkie składniki.

jak prawidłowo ubić śmietanę? Ważne jest, aby śmietana była tłusta, co najmniej 33%. Naczynia do ubijania i sama śmietana powinny być zimne, trzymaj je przez co najmniej 1-2 godziny w lodówce. Ubijaj mikserem na najniższych obrotach, stopniowo zwiększając prędkość. Skąd wiesz, że śmietana jest wystarczająco ubita? Kremowa masa powinna zachować swój kształt i nie rozprzestrzeniać się. W tym momencie zatrzymaj ubijanie. W przeciwnym razie śmietana zamieni się w masło.

aby uzyskać danie z użyciem żelatyny, należy najpierw namoczyć żelatynę w zimnej przegotowanej wodzie. Im zimniejsza woda, tym lepiej. Żelatynę w arkuszach można po prostu włożyć do miski z wodą. Przed namoczeniem sproszkowanej żelatyny najpierw spłucz naczynia zimną wodą, aby kryształy nie przykleiły się do dna. Ważne jest, aby wlać żelatynę w proszku wodą i nie wlewać jej do wody. W przeciwnym razie nie można uniknąć grudek. Następnie pozwól żelatynie pęcznieć (dokładny czas jest podany na opakowaniu).
spuchnięta żelatyna jest podgrzewana do 70-80 stopni. W żadnym wypadku nie należy go doprowadzać do wrzenia!. W temperaturze 100 °C masa staje się włóknista i lepka, białko kolagenowe jest niszczone, a żelatyna traci swoje właściwości żelujące.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Maślanka - 36   kcal/100g
  • Śmietanka 20% tłuszczu - 300   kcal/100g
  • Śmietana 10% tłuszczu - 120   kcal/100g
  • Śmietana - 300   kcal/100g
  • Twaróg 40% tłuszczu - 466   kcal/100g
  • Twaróg 20% tłuszczu - 233   kcal/100g
  • Twaróg 18% tłuszczu - 226   kcal/100g
  • Twaróg 10% tłuszczu - 156   kcal/100g
  • Twaróg beztłuszczowy - 75   kcal/100g
  • Twarożek ze śmietaną - 260   kcal/100g
  • Twaróg owocowy - 147   kcal/100g
  • Twaróg łagodny dietetyczny - 170   kcal/100g
  • Twaróg "vitalinia" - 64   kcal / 100g
  • Twarożek "poranny" ("Danon") bez cukru - 91   kcal/100g
  • Twaróg - 156   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Żelatyna - 355   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Skórka - 97   kcal/100g

Podobne przepisy