skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić szczaw w słoikach na zimę bez sterylizacji? Przygotuj wszystkie niezbędne składniki. Szczaw powinien być świeżo zebrany, nie ospały ani zepsuty.
Krok 2:
Posortuj szczaw. Usuń łodygi, liście zjadane przez owady i usuń trawę, która mogła dostać się do szczawiu. Dokładnie sprawdź tył liści. Owady lubią tam składać jaja, bądź ostrożny. Dokładnie umyj liście w kilku wodach, aby piasek i ziemia nie dostały się wraz z liśćmi.
Krok 3:
Umyj małe słoiki sodą oczyszczoną i sterylizuj w dowolny sposób. Zwykle używam kuchenki mikrofalowej. Wlewam trochę wody do słoików i umieszczam na gramofonie w kuchenkach mikrofalowych i podgrzewam je przez 3 minuty z najwyższą prędkością. Tylko upewnij się, że woda nie zagotuje się podczas sterylizacji. Wyjmij słoiki i spuść wodę. Gotuj żelazne pokrywki w wodzie przez 5 minut. Zanurz kapron na 20-30 sekund we wrzącej wodzie.
Krok 4:
Umyty szczaw pokrój i szczelnie napełnij nim słoiki aż do góry.
Krok 5:
W zimnej wodzie włóż sól i mieszaj, aż się rozpuści. Weź dużą sól i nie jodowaną.
Krok 6:
Wlej ocet do wody i ponownie wymieszaj.
Krok 7:
Napełnij słoiki powstałym roztworem do samej góry. Weź czysty nóż i przebij szczaw, aby powietrze wydostało się z puszek. W razie potrzeby wlej więcej roztworu soli.
Krok 8:
Zwiń słoiki pokrywkami i pozostaw w temperaturze pokojowej na dwa dni.
Krok 9:
Następnie wyjmij słoiki w zimne miejsce. Może to być Lodówka lub Piwnica do przechowywania konserwacji. Jeśli pokrywki są spuchnięte na Twoich słoikach, wyrzuć zawartość bez żalu, w przeciwnym razie możesz zostać zatruty.
Krok 10:
Spuść płyn ze słoika przed użyciem przedmiotu obrabianego. Pamiętaj tylko, że szczaw jest już słony, więc po ugotowaniu posolić zupę lub inne danie do smaku. Smacznego!
jak obliczyć liczbę puszek, dlaczego puszki eksplodują i jak tego uniknąć, a także sekrety i hacki życia, przeczytaj artykuł o przygotowaniach na zimę.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Szczaw - 19 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g