skład / składniki
metoda gotowania
Boleń jest jedną z najlepszych ryb odpowiednich do gotowania balyka. Z niego balyk okazuje się tłusty i smaczny. Nie tłusta, sucha ryba nie daje tak bogatego smaku. Do wstępnego solenia zaleca się stosowanie gruboziarnistej soli. Sól usuwa nadmiar wilgoci z mięsa ryby i przyspiesza proces jej konserwacji.
1. Najpierw musisz wyciąć bolenie. Ma swoje niuanse. W przypadku balyka ryba nie musi być wypatroszona jak zwykle. Należy to zrobić od strony pleców. Oznacza to, że wszyscy są przyzwyczajeni do patroszenia ryby na brzuchu, aw tym przypadku musisz rozerwać Plecy. Uzbrojony w ostry nóż, bardzo ostrożnie wykonujemy podłużne cięcie wzdłuż grzbietu tuszy w kierunku od głowy do ogona.
2. Następnie wykonujemy to nacięcie głębiej, przechodząc do kości grzbietowej. Głównym zadaniem jest cięcie ryby tak, aby się otworzyła, a jednocześnie nie uszkadza integralności brzucha. W przeciwnym razie cały tłuszcz bolenia spłynie, ryba straci swój urok, będzie sucha i nie tak smaczna jak zwykle.
3. Usuwamy wszystkie wnętrzności bolenia. Jednocześnie staramy się nie miażdżyć pęcherzyka żółciowego. Usuwamy również skrzela. Myję tuszę pod bieżącą wodą, aby zmyć resztki krwi i wnętrzności. Następnie dokładnie osusz bolenie. Aby to zrobić, możesz użyć suchych ręczników lub czystej ściereczki kuchennej. Nadmiar wilgoci jest absolutnie bezużyteczny.
4. A teraz łączymy sól z pieprzem, mieszamy. Obficie posyp mięso bolenia tą mieszanką. Umieszczamy rybę w pojemniku o odpowiedniej wielkości, podnosimy pokrywkę i instalujemy ucisk. Ryby wysyłamy do lodówki na noc (około 10-12 godzin). Jeśli boleń ma mniejszą wagę, czas solenia można skrócić.
5. Po przesoleniu bolenia należy go namoczyć. Aby to zrobić, zetrzyj z niego nadmiar soli, włóż do dowolnego odpowiedniego pojemnika i napełnij zimną wodą. Pozostaw na 2-3 godziny. Znowu zależy to od wagi ryby i pogody za oknem. Jesienią możesz sprawić, że bałyk będzie bardziej solony, a w czasie upałów - wręcz przeciwnie, w celu lepszego zachowania.
6. Po upływie określonego czasu suszymy tuszę i zawieszamy do wyschnięcia. Jeśli na podwórku jest lato, Gaza uratuje muchy. Gdy boleń lekko wyschnie, wysyłamy go do lodówki. Ale najpierw wkładamy gałązki koperku do ryby dla smaku i owijamy go pergaminem. A w nocy Deli jest ponownie zawieszony na otwartym powietrzu. I tak dalej, dopóki ryba nie będzie gotowa. W ten sposób ratujemy filety przed muchami i innymi muszkami. Chociaż jeśli na podwórku późną jesienią nie musisz biegać z boleniem. Wystarczy zawiesić go na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i poczekać, aż filet uschnie prawidłowo. Zajmie to około 10 dni.
miłej degustacji i wszystkiego dobrego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Koperek - 38 kcal/100g
- Sól - 0 kcal/100g