skład / składniki
metoda gotowania
to starożytny napój naszych przodków, który cieszył i inspirował Słowian od ponad wieku. Głównym składnikiem napoju jest miód, a pozostałe składniki były już zależne od właścicieli przygotowujących ten chmielowy napój. I chociaż tradycyjny klasyczny przepis na miód pitny zawierał tylko 4 składniki, doświadczone gospodynie domowe uzupełniały jego miodowy smak jagodami lub owocami, herbatą lub naparami ziołowymi.
oprócz składników z listy gotowania będziesz potrzebować:
- patelnia emaliowana lub nierdzewna;
- szklany słoik lub butelka do dojrzewania;
- Gaza do odcedzania;
- specjalna pokrywa "wina" lub gumowa rękawica;
- ciepłe miejsce do starzenia się;
- szklany pojemnik do przechowywania gotowego produktu.
1. Rozcieńczamy wodę z miodem w przygotowanym rondlu, dodajemy chmiel i doprowadzamy mieszaninę do wrzenia na małym ogniu. Gotuj przez dwie godziny.
ważne! Jeśli woda się zagotuje, podczas gotowania należy ją dodać.
2. Otrzymaną bazę miodu pozostawiamy do ostygnięcia do temperatury 40 stopni, po czym filtrujemy ją do przygotowanego szklanego pojemnika, dodajemy drożdże. Zamykamy szyję pokrywką (lub rękawicą) i pozostawiamy do fermentacji w ciepłym miejscu na 17-21 dni.
4. Po powyższym czasie napój jest już dość chmielowy-można go filtrować i wlewać do małych butelek ze zwykłymi korkami. Jeśli w ogóle nie możesz się doczekać, możesz go już spróbować, ale aby uzyskać bardziej wyrafinowany smak, wskazane jest pozostawienie miodu pitnego w chłodnym miejscu przez kolejne trzy tygodnie.
podawaj ten napój w lodówce!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Miód - 400 kcal/100g
- Drożdże prasowane - 109 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Chmiel - 0 kcal/100g