skład / składniki
metoda gotowania
glistnik należy zbierać w miejscach przyjaznych dla środowiska, z dala od miast i dużych gałęzi przemysłu. Nie zaleca się również zbierania surowców wzdłuż drogi, na której jeżdżą samochody.
okres, w którym musisz zbierać glistnik, nie jest trudny do obliczenia - jest to czas kwitnienia rośliny. W tym czasie glistnik zawiera mniej alkaloidów i nie jest tak toksyczny. Jednocześnie zawiera maksimum użytecznych substancji.
aby zrobić sok, musisz zebrać łodygi rośliny wraz z liśćmi. Sortujemy surowce, pozbywamy się ściółki i suchych liści, a następnie dokładnie myjemy rośliny pod zimną bieżącą wodą. Umyty glistnik układamy na uprzednio rozłożonym bawełnianym ręczniku. Pozwól surowcom całkowicie wyschnąć.
teraz rozerwij glistnik na kawałki i włóż do miski blendera. Siekamy, jeśli to konieczne, robimy to w kilku etapach, a nie na raz. Zamiast blendera możesz użyć maszynki do mięsa. Przenosimy powstałą masę do szklanego pojemnika i wkładamy do lodówki na dwa dni. W tym czasie glistnik wypuści sok.
gdy minie określony czas, wyjmij pojemnik, spuść sok. Wyciśnij zmiażdżony glistnik. Do tych celów możesz użyć sitka lub owinąć masę roślinną gazą.
następnie wlej sok do szklanego słoika lub butelki, przykryj pokrywką i wyjmij w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Temperatura w pomieszczeniu powinna być pokojowa. W pierwszym tygodniu raz dziennie musisz otworzyć pokrywę i uwolnić gazy, które utworzą się, ponieważ proces fermentacji będzie trwał. W sumie sok będzie fermentował przez około półtora miesiąca.
Filtruj sok, wlej do szklanego pojemnika do przechowywania i włóż do lodówki. Okres przechowywania soku jest dość długi - do sześciu miesięcy.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Glistnik - 12 kcal/100g