kompot ze śliwki wiśniowej na zimę bez sterylizacji

pyszny domowy napój w Kolorze słonecznym! Kompot ze śliwki wiśniowej na zimę bez sterylizacji jest bardzo prosty i wystarczająco szybki do przygotowania. Ze względu na to, że owoce stoją w gorącej wodzie przez pół godziny, możesz obejść się bez końcowego procesu sterylizacji puszek kompotu. To znacznie upraszcza proces przygotowania kompotu i skraca czas jego przygotowania. Laska cynamonu dodaje odrobiny pikanterii i sprawia, że ten domowy napój jest jeszcze smaczniejszy.
TashaAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 0 % 0 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 100 % 10 g
41 kcal
IG: 18 / 0 / 82

metoda gotowania

czas gotowania: 13 h 20 min

1. Śliwka wiśniowa. Zgniecione, przejrzałe lub odwrotnie, zbyt zielone niedojrzałe owoce lepiej nie zwijać w kompot. W takim przypadku okaże się zbyt kwaśny lub odwrotnie, z goryczką. Dobrze spłucz śliwkę wiśniową zimną wodą z kranu, a następnie spuść wodę. Pozostaw owoce w całości z nasionami w środku - dzięki temu będą bardziej soczyste.

2. Dokładnie spłucz słoiki gorącą wodą i detergentem. Następnie włącz piekarnik na 100-110 stopni Celsjusza i umieść słoiki na blasze do pieczenia szyjką do dołu w celu sterylizacji. Należy wziąć pod uwagę fakt, że puszki należy wkładać do wciąż zimnego piekarnika, aby proces ogrzewania w nim następował stopniowo. Istnieje więc mniejsza szansa, że szklane słoiki pękną od zbyt wysokiej temperatury. Umieść pokrywki w małym rondlu, zalej wodą i gotuj przez około 5 minut.

3. Oddzielnie w czajniku zagotuj odpowiednią ilość czystej wody.

4. W wysterylizowanych, jeszcze gorących po piekarniku, szklanych słoikach złóż czystą śliwkę wiśniową i zalej ją wrzącą wodą. Następnie przykryj słoiki śliwką wiśniową pokrywkami i odstaw na około pół godziny.

5. Po pół godzinie delikatnie spuść wodę ze słoików na patelnię. Dodaj laskę cynamonu do garnka i ponownie zagotuj wodę. Cynamon nada gotowemu kompotowi odrobinę pikanterii.

6. Umieść wskazaną ilość cukru w słoikach ze śliwką wiśniową (można ją zastąpić jakimś substytutem cukru) i zalej wrzącym roztworem cynamonu do samej góry. Następnie mocno zwiń słoiki.

7. Umieść słoiki na podłodze pokrywkami do dołu i zawiń w coś ciepłego. Po 10-12 godzinach, gdy słoiki z kompotem całkowicie ostygną, można je przenieść do ciemnego, chłodnego miejsca do przechowywania przez cały rok.

udanych półfabrykatów!

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Śliwka wiśniowa - 27   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Laska cynamonu - 261   kcal/100g

Podobne przepisy