skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak zrobić prosty miód pitny w domu? Przygotuj jedzenie. Weź naturalny, pachnący miód, najlepiej kwiatowy. Gęstość miodu nie jest tak ważna — nadal rozpuści się w wodzie.
Krok 2:
Odmierz wymaganą ilość chmielu i drożdży. Używam granulowanego chmielu i specjalnych drożdży piwnych. Wszystko to można znaleźć w specjalistycznym sklepie piwowarskim.
Krok 3:
Odmierz potrzebną ilość wody. Wlej go do rondla, podpal i zagotuj.
Krok 4:
Następnie dodaj miód i mieszaj, aż całkowicie się rozpuści. Gotuj mieszaninę przez 5 minut. Podczas gotowania usuń pianę, która się utworzy.
Krok 5:
Następnie wlej wodę miodową do szklanego słoika i ostudź, aż będzie ciepła. Dodaj drożdże i chmiel.
Krok 6:
Przykryj słoik gazą i odłóż na kilka dni w ciepłe miejsce do fermentacji. Fermentacja zajmie 5-7 dni.
Krok 7:
Po zakończeniu procesu fermentacji napój przecedzić przez kilka warstw gazy. Im więcej warstw, tym mniejszy będzie osad. Butelkuj, zamknij pokrywki i umieść w chłodnym miejscu do zaparzania i przechowywania. Po tygodniu możesz spróbować napoju. Miłego poczęstunku!
miód pitny to napój o niskiej zawartości alkoholu o mocy do 16 stopni. To najstarszy, zdrowy i pyszny napój z miodu.
możliwość przygotowania napoju takiego jak miód pitny w domu jest jedną z jego zalet.
miód pitny staje się silniejszy od okresu dojrzewania. Jeśli zostanie użyty bezpośrednio po ugotowaniu, będzie bardziej przypominał kwas chlebowy w smaku. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać więcej napojów alkoholowych, należy pozostawić do zaparzenia przez co najmniej 2-3 miesiące.
aby dodać smaku napojowi, podczas fermentacji dodaje się świeże jagody i różne przyprawy, takie jak imbir, gałka muszkatołowa, goździki i inne.
miód pitny najlepiej przechowywać w szklanych naczyniach-butelkach lub słoikach. Ale w czasach starożytnych był przechowywany w drewnianych beczkach i traktowany tylko podczas dużych świąt. Dlatego starzenie się takiego napoju w tamtych czasach było bardzo długie.
do gotowania lepiej jest użyć neutralnej pod względem smaku wody filtrowanej lub butelkowanej. Jeśli używasz wody z kranu, pamiętaj, że może ona nadać potrawie nieprzyjemny charakterystyczny smak.
jak wybrać idealny garnek do zupy, owsianki lub marynowania ogórków przeczytaj artykuł o patelniach.
suche drożdże można zastąpić świeżymi prasowanymi drożdżami w stosunku 1: 3. Oznacza to, że na 1 gram suchych drożdży potrzebnych zgodnie z przepisem musisz wziąć 3 gramy świeżych.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Miód - 400 kcal/100g
- Drożdże prasowane - 109 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Chmiel - 0 kcal/100g