skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Jak marynować kalmary w domu? Najpierw przygotuj marynatę. Weź oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia.
Krok 2:
Czosnek obrać i drobno posiekać. W razie potrzeby możesz przepuścić czosnek przez prasę.
Krok 3:
Chili pokrój w pierścienie. Jeśli chcesz zmniejszyć ostrość papryki, usuń nasiona. Możesz także zastąpić czerwone chili zielonym.
Krok 4:
Usuń skórkę z cytryny. Natychmiast pocieram skórkę z całej dokładnie umytej i wysuszonej cytryny na drobnej tarce-jest to wygodniejsze i szybsze. Następnie pokrój cytrynę na pół i wyciśnij sok z każdej połówki.
Krok 5:
Drobno posiekaj pietruszkę. Jeśli lubisz bardziej pikantny smak, zastąp pietruszkę kolendrą lub użyj dwóch rodzajów zieleni jednocześnie.
Krok 6:
W misce połącz czosnek, pietruszkę, chili, sok i skórkę z cytryny. Dodaj słodki sos chili i oliwę z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszaj. Jeśli nie masz słodkiego sosu chili, możesz albo nic dodać, albo dodać keczup pomidorowy. Marynata jest gotowa.
Krok 7:
Teraz zajmij się gotowaniem kalmarów. Użyłem nieobranych mrożonych kałamarnic, ale najwygodniej jest pracować z już przygotowanymi kałamarnicami. Są sprzedawane w stanie zamrożonym jako rurki do nadziewania. Całkowita waga rozmrożonych kałamarnic powinna wynosić 500 g, więc weź je z marginesem.
Krok 8:
Jeśli masz nieprzetworzone kalmary, obierz je ze skóry i wnętrzności, usuń płytkę chitynową. Oddziel płetwy ogonowe od ciała kałamarnicy. Pokrój tusze kalmarów w pierścienie. Pokrój płetwy ogonowe w paski.
Krok 9:
Na patelni rozgrzej olej roślinny. Włóż kalmary i smaż, mieszając, na średnim ogniu nie dłużej niż 2-3 minuty. Nie smaż dłużej!!! W przeciwnym razie kałamarnica stanie się twarda jak guma.
Krok 10:
Przenieś kalmary do miski, zalej marynatą i wymieszaj.
Krok 11:
Dokręć miskę kałamarnicy folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej 1 godzinę, a najlepiej na noc, aby miały czas na dobre marynowanie.
Krok 12:
Połóż gotowe kalmary wraz z marynatą na talerzu i podawaj. Smacznego!
do smażenia używaj oleju o wysokiej temperaturze dymienia! Wszelkie oleje są przydatne tylko do osiągnięcia określonej temperatury-punktu dymienia, w którym olej zaczyna się palić i wytwarza toksyczne substancje, w tym czynniki rakotwórcze.
nierafinowane oleje, z rzadkimi wyjątkami, mają niski punkt dymienia. Zawierają wiele niefiltrowanych cząstek organicznych, które szybko zaczynają się palić.
rafinowane oleje są bardziej odporne na ciepło, a ich punkt dymienia jest wyższy. Jeśli zamierzasz gotować w piekarniku, na patelni lub grillu, upewnij się, że używasz oleju o wysokim punkcie dymienia. Najczęstsze oleje o wysokim punkcie dymienia: rafinowane odmiany słonecznika, oliwy i winogron
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cytryna - 16 kcal/100g
- Skórka z cytryny - 47 kcal/100g
- Kalmary smażone - 175 kcal/100g
- Kalmary gotowane - 110 kcal/100g
- Kalmary świeże - 74 kcal/100g
- Czosnek - 143 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal/100g
- Pietruszka - 45 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Oliwa z oliwek - 913 kcal/100g
- Chili - 40 kcal/100g
- Sos chili - 98 kcal/100g