skład / składniki
gotowanie krok po kroku
jakoś patrzę - cukinia leży, zapomniałam o nich. W końcu mam dość smażenia ich i robienia naleśników. A tymczasem pamiętam, jak zimą lub deszczową jesienią chcesz przynajmniej kawałek tego lata-smacznego i zdrowego dla nas. Myślałam, myślałam – co dodać do cukinii z całej jesiennej odmiany i przypomniałam sobie jeden przepis kulinarny. Myślę, że wszyscy pokochają to jedzenie. Zwłaszcza gdy białe muchy wirują w tańcu…
więc sałatka z cukinii!
wymieszaj i zagotuj wodę z cukrem, solą, koncentratem pomidorowym, olejem i octem. Kiedy wszystko się zagotuje, wkładamy tutaj cukinię, którą wcześniej pokroiliśmy w kostkę. Ponownie podpalamy patelnię, teraz przez 10 minut. Teraz, po pokrojeniu na półpierścienie, dodaj już paprykę. I gotuj nasze danie przez kolejne 10 minut. Ugotujemy to wszystko w tej samej ilości, dodamy tutaj cebulę pokrojoną w pierścienie. A teraz przyszła kolej na pomidory. Po pokrojeniu na plasterki i umieszczeniu ich na pozostałych składnikach dusimy danie na małym ogniu przez pół godziny. I dziesięć minut przed końcem gotowania włóż drobno posiekaną natkę pietruszki do rondla.
W międzyczasie sąd i sprawa, nie zapomnij ugotować słoików-sterylizując je i pokrywki. Gdy sałatka będzie gotowa, natychmiast ją rozłożymy, na gorąco, w słoikach. Natychmiast zamykamy słoiki, odwracając je i umieszczając w ciepłym miejscu do ostygnięcia. Nawiasem mówiąc, z takiej liczby składników wychodzi 6 puszek po 700 gramów. Gorąco polecam spróbować. Tak smaczne i zdrowe!
przypomnę, że umiejętnie ugotowana cukinia jest nie tylko pyszna. Zawierają wiele przydatnych właściwości. Na przykład nie wiedziałem, że jego sok jest doskonałym lekarstwem na uspokojenie układu nerwowego, a wywar z kwiatów leczy rany na skórze. Cukinia, plus wszystko, dobrze zaspokaja głód. Zawierają dużo potasu i przydatnych pierwiastków śladowych.
i ten owoc pomaga usunąć nadmiar płynu z organizmu, a zatem jest bardzo przydatny w chorobach serca i naczyń krwionośnych, nerek, a także w dnie moczanowej i otyłości.
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Pomidory - 23 kcal/100g
- Cukinia - 23 kcal/100g
- Papryka słodka - 27 kcal/100g
- Pietruszka - 45 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Ocet winny (3%) - 9 kcal/100g
- Ocet 9% - 11 kcal/100g
- Ocet balsamiczny - 88 kcal/100g
- Ocet jabłkowy - 14 kcal/100g
- Ocet - 11 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Pasta pomidorowa - 28 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Cebula - 41 kcal/100g