skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Odmierz wszystkie produkty potrzebne do przygotowania ciasta. Pamiętaj, aby przesadzić mąkę, aby przyszłe ciasto było bujne i przewiewne. Ilość mąki może być potrzebna mniej więcej. Wszystko będzie zależeć od jego jakości i odmiany. Na wszelki wypadek przesiej więcej niż wskazano w przepisie.
Krok 2:
Masło można stopić w kuchence mikrofalowej w odpowiednim trybie (zgodnie z instrukcją) lub w kąpieli wodnej. Jak rozpuścić masło w kąpieli wodnej? Będziesz potrzebował dwóch pojemników o różnych średnicach. Wlej wodę do dużego. Zainstaluj mniejszy pojemnik na górze, aby zanurzyć go w wodzie o około połowę. Włóż do niego masło pokrojone na kawałki. Pod wpływem wrzącej wody olej zacznie się topić. Gdy stanie się płynny, wyłącz ogrzewanie.
Krok 3:
Gdy masło ostygnie (przymierzone do temperatury pokojowej), połącz je w misce ze śmietaną. Mieszaj trzepaczką, aż będzie gładka.
Krok 4:
W kawałkach dodaj przesianą mąkę i proszek do pieczenia, za każdym razem dokładnie mieszając masę, aż będzie gładka. Aby lepiej rozprowadzić proszek do pieczenia na cieście, najpierw wymieszaj go z odrobiną mąki i dodaj do śmietany. Możesz go zastąpić sodą oczyszczoną (1 herbata. l). Pamiętaj, aby zgasić go 9% octem (1 łyżka stołowa) i natychmiast wlać do mieszanki masła i śmietany. Ważne jest, aby nie przesadzać z sodą, ponieważ wypieki zostaną zepsute przez jej specyficzny smak.
Krok 5:
Ugniataj rękami miękkie i niezbyt ciasne ciasto (powinno być słabsze niż do rozwałkowania). W razie potrzeby dodaj mąkę, uzyskując jednolitą, elastyczną konsystencję. Zbierz ciasto w kulkę. Jeśli masz czas, zawiń go w folię spożywczą. Wstaw do lodówki na 1 godzinę. Schłodzone ciasto będzie jeszcze bardziej plastyczne i łatwiejsze w obróbce. Ale ten krok nie jest konieczny. Można go pominąć.
Krok 6:
Weź formę o średnicy około 18-20 cm. Przykryj papierem do pieczenia, w przeciwnym razie ciasto może się przypalić. Aby ułatwić wyjęcie produktu, wykonaj takie uchwyty (jak na zdjęciu). Aby to zrobić, wytnij arkusz pergaminu tak, aby wystawał poza formę i wytnij z niego szerokie paski. Przełóż ciasto do formy. Rozłóż go rękami na dnie, tworząc niskie boki.
Krok 7:
Do nadzienia wybrałem dwa duże jabłka w kolorze czerwonym i zielonym. Inna kombinacja kolorów sprawi, że ciasto będzie bardziej kolorowe. Które jabłka będą najlepsze? Wybierz soczyste, gęste owoce o słodko-kwaśnym smaku. Miękkie podczas pieczenia zamieniają się w owsiankę, a całe piękno zniknie.
Krok 8:
Pokrój jabłka na pół. Wytnij rdzeń z nasionami. Nie musisz obierać skóry. Ale jeśli jest uszkodzony lub wygląda brzydko, lepiej go odetnij. Pokrój owoce w cienkie, zgrabne kliny lub małe kostki. Aby zapobiec brązowieniu jabłek, skrop je sokiem z cytryny.
Krok 9:
Ułóż plasterki jabłka na podstawie ciasta. Rozłóż je równomiernie w dowolnej kolejności lub ciasno do siebie ułóż kliny wentylatorem.
Krok 10:
Przygotuj żywność potrzebną do przygotowania nalewania. Będziesz potrzebował jednego dużego jajka kurzego, zwykłego białego cukru granulowanego i cukru waniliowego. Śmietana nadaje się do dowolnej zawartości tłuszczu. Należy pamiętać, że przy produkcie o wyższym odsetku tłuszczu będzie smaczniejszy, ale jednocześnie bardziej kaloryczny.
Krok 11:
W pojemniku o odpowiedniej wielkości połącz śmietanę, cukier i cukier waniliowy. Zamiast cukru waniliowego możesz wziąć wanilinę w proszku (mniej więcej na czubku noża). Ważne jest, aby zachować ostrożność przy dawkowaniu. Pamiętaj, aby przeczytać instrukcje, ile i jak należy je dodać! Niewłaściwie użyty może nadać gorycz i zepsuć smak wypieków.
Krok 12:
W osobnej misce ubij jajko. Nie musisz mocno ubijać, po prostu wstrząśnij trzepaczką, aż będzie gładka, bujna.
Krok 13:
Wlej jajko do śmietany. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż będzie gładkie.
Krok 14:
Wlej łyżkę mąki do śmietany i jeszcze raz wymieszaj. Mąka sprawi, że wypełnienie będzie grubsze.
Krok 15:
Napełnij jabłka mieszanką śmietany i jajek. Lekko potrząśnij foremką, aby wypełnienie było równomiernie rozłożone na całym nadzieniu.
Krok 16:
10-15 minut przed rozpoczęciem pieczenia włącz piekarnik na 180 stopni, pozwól mu się rozgrzać. Wyślij tam formę z ciastem. Piec około 50 minut. Temperaturę i czas pieczenia można zmienić, ponieważ każdy piec piecze inaczej. Jak sprawdzić gotowość ciasta? Wypełnienie kwaśną śmietaną powinno zgęstnieć, lekko drżeć podczas kołysania formy. Wyjmij formę z piekarnika, ale nie wyjmuj ciasta, dopóki nie ostygnie całkowicie, w przeciwnym razie może się rozpaść.
zeszłej jesieni upiekłam ciasto cwietajewskie z malinami. Tym razem postanowiłem powtórzyć to wspaniałe ciasto z jabłkami. To jego klasyczna wersja.
uważa się, że jeśli schłodzone ciasto będzie trzymane przez 1-2 godziny (lub lepiej przez całą noc) w lodówce, jego smak stanie się jeszcze jaśniejszy, struktura się zagęści. Cięcie schłodzonego ciasta na równe, ładne porcje będzie łatwe i proste. Ale nawet w ciepłej formie ciasto cwietajewskie nie jest gorsze, chociaż trudniej będzie je ostrożnie pokroić. Możesz podać przysmak jabłkowy z herbatą lub gałką lodów waniliowych.
przygotuj się na to, że mąka może wymagać nieco więcej lub odwrotnie mniej niż wskazano w przepisie. Musisz skupić się na tym, jakie ciasto powinno się okazać (gęste ,miękkie, płynne itp.). Wiele przydatnych informacji na temat tego, dlaczego mąka nawet tej samej odmiany może mieć zupełnie inne właściwości, przeczytaj tutaj
weź pod uwagę, że każdy ma inne piekarniki. Temperatura i czas gotowania mogą różnić się od wskazanych w przepisie. Aby każde upieczone danie zakończyło się sukcesem, skorzystaj z przydatnych informacji w artykule o piekarnikach tutaj
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Śmietana 30% tłuszczu - 340 kcal/100g
- Śmietana 25% tłuszczu - 284 kcal/100g
- Śmietana 20% tłuszczu - 210 kcal/100g
- Śmietana 10% tłuszczu - 115 kcal/100g
- Śmietana - 210 kcal/100g
- Jajko kurze - 157 kcal/100g
- Białko jaja - 45 kcal/100g
- Proszek jajeczny - 542 kcal/100g
- Żółtko - 352 kcal/100g
- Jajko strusia - 118 kcal/100g
- Jabłka - 47 kcal/100g
- Jabłka Suszone - 210 kcal/100g
- Mus jabłkowy w puszkach - 61 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Masło 82% - 734 kcal/100g
- Masło Amatorskie niesolone - 709 kcal/100g
- Masło chłopskie niesolone - 661 kcal/100g
- Masło chłopskie solone - 652 kcal/100g
- Masło ghee - 869 kcal/100g
- Proszek do pieczenia ciasta - 79 kcal/100g
- Cukier waniliowy - 379 kcal/100g