skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
To zdjęcie przedstawia półprodukt gęsi gotowy do dalszego użycia. Wstępne przygotowanie powyższej tuszy drobiowej zostanie omówione na końcu przepisu, ponieważ opis procesu zajmuje dużo miejsca, ale w poprawności wykonania tego etapu tkwi główny sekret uzyskania miękkiej i soczystej konsystencji mięsa gotowego dania, otoczonego różową, piękną i niezwykle aromatyczną skórką.
Krok 2:
Obierz i pokrój pigwę w plasterki, skrop ją sokiem z cytryny.
Krok 3:
Za pomocą blendera przygotowujemy puree z jabłek, soku pomarańczowego i cytrynowego oraz skórki, soku z startego imbiru. Dodaj miód, mieszankę ziół i dokładnie wymieszaj, aż miód się rozpuści.
Krok 4:
Wymieszaj połowę puree z plasterkami pigwy i napełnij tuszę ptaka tą mieszanką do 3/4 jej objętości.
Krok 5:
Grubą nicią ostrożnie zszyj wszystkie otwory w naszym gęsi.
Krok 6:
Folia chroni skrzydła i kikuty nóg ptaka, aby uniknąć ich spalanie podczas długiego pieczenia naczynia.
Krok 7:
Ostrożnie wcieraj pozostałą połowę przecieru owocowo-miodowego w Gęś. Następnie zawiążemy nogi ptaka cienką bawełnianą sznurkiem ósemką, przesuwając końce nici do przodu do fałd nóg u podstawy tuszy.
Krok 8:
Odwróć Gęś piersią w dół. Końcami naszego Sznurka owijamy skrzydła ptaka z boków, dobrze ściągamy i zawiązujemy węzeł z tyłu tuszy.
Krok 9:
Włącz piekarnik do maksymalnej temperatury. Wykałaczką wykonujemy kilka nakłuć skóry na całej powierzchni tuszy, a zwłaszcza w miejscach, w których jest dużo tłuszczu podskórnego, kładziemy Gęś tyłem do góry na ruszcie umieszczonym w głębokiej blasze do pieczenia. Wlej warstwę gorącej wody na dno blachy do pieczenia (jest to również bardzo ważny punkt !), około 1 cm przez cały czas pieczenia ptaka konieczne jest podlewanie tuszy 2-3 razy na godzinę stopionym tłuszczem.
Krok 10:
W tej pozycji trzymamy gęś w piecu w temperaturze około 30-40 minut, dając możliwość dobrego zrumienienia pleców.
Krok 11:
Następnie ostrożnie odwróć ptaka piersią do góry, w razie potrzeby dodaj ciepłą wodę do blachy do pieczenia, poziom wody będzie musiał być stale monitorowany, aby Gęś marniała przy stosunkowo wysokiej wilgotności. Wtedy mięso nie jest przesuszone! Tak, a tłuszcz w blasze do pieczenia bez wody spali się, dymi i skomplikuje nasz proces przygotowania do uroczystości w każdy możliwy sposób. Zmniejsz temperaturę w piekarniku do 150 stopni i umieść blachę do pieczenia z gęsią na miejscu.
Krok 12:
Po kolejnych 30-45 minutach weź 200-250 ml roztopionego gęsiego tłuszczu z blachy do pieczenia i wlej go do rondla, dodając do niego miód i 50 ml białego wina (lub koniaku, rumu, whisky, wermutu). Postawmy nasz statek na wolnym ogniu.
Krok 13:
Powtórz krok N 3, ale już bez miodu. TJ. robimy puree z zielonych jabłek, soku pomarańczowego i skórki, soku z cytryny i skórki, soku z startego korzenia imbiru i dodajemy mieszankę suchych ziół. Całe to piękno wlewa się do gotującego się tłuszczu z miodem i winem na patelni. Dokładnie wymieszaj, aż sos się zagotuje, dodaj trochę soli i pieprzu. Po 15 minutach próbujemy sosu. Powinien być słodko-kwaśny. Doprowadź do smaku. W razie potrzeby dodaj sok z cytryny.
Krok 14:
Po ugotowaniu nasz sos powinien mieć konsystencję nieco cieńszą niż śmietana i mieć przyjemny żółtawo-kremowy odcień. Smak będzie zrównoważony, słodko-kwaśny, z przyjemną nutą przypraw i lekkim aromatem imbiru i wina. Przykryj pokrywką i poczekaj, aż danie główne będzie gotowe.
Krok 15:
Około 3-3, 5 godziny po rozpoczęciu procesu można wyciąć Puty na nogach ptaka, aby lepiej upiec skórę w fałdach w pobliżu tułowia. Jeśli podczas przekłuwania nogi wykałaczką w najgrubszym miejscu zostanie uwolniony przezroczysty sok, wówczas zwiększamy temperaturę do 220-240 stopni, podlewamy ptaka stopionym tłuszczem i czekamy 15-20 minut, aż skórka ostatecznie się usmaży. Rozłóż Gęś, Usuń szwy, wyjmij pigwę i nie zapomnij o sosie ! Smacznego
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Jabłka - 47 kcal/100g
- Jabłka Suszone - 210 kcal/100g
- Mus jabłkowy w puszkach - 61 kcal/100g
- Cytryna - 16 kcal / 100g
- Skórka z cytryny - 47 kcal/100g
- Gęsi tłuszcz - 930 kcal/100g
- Gęś kategorii i - 238 kcal/100g
- Gęś II kategorii - 317 kcal/100g
- Miód - 400 kcal/100g
- Pigwa - 40 kcal/100g
- Imbir - 80 kcal/100g
- Imbir suchy - 347 kcal/100g
- Imbir marynowany - 51 kcal/100g
- Pieprz czarny mielony - 255 kcal / 100g
- Białe wino - 78 kcal/100g
- Pomarańcze - 36 kcal/100g
- Przyprawy suche - 240 kcal/100g
- Sól kuchenna - 0 kcal/100g
- Ziele angielskie - 263 kcal/100g
- Mieszanka ziół - 259 kcal/100g