świąteczna gęś z pigwą w piekarniku

wariacja na temat ulubionego świątecznego dania wielu narodów Europy! W tym przepisie starałem się zebrać najbogatsze wielowiekowe doświadczenie prawie idealnie upieczonej nadziewanej gęsi, wnosząc tylko trochę mojego zrozumienia koncepcji przygotowania tego dania. Przy tak długim procesie przygotowawczym twoja gęś jest miękka i soczysta (nawet niezbyt młoda), z dobrze wysmażoną i zabarwioną skórką. Mięso drobiowe będzie miało przyjemny aromat i lekki słodko-kwaśny smak nadzienia owocowego, podkreślony wykwintnym pikantnym sosem jabłkowym, pomarańczowym, imbirowym i miodowym.
ingvar169Author avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 61 % 20 g
tłuszcze 27 % 9 g
węglowodany 12 % 4 g
184 kcal
IG: 60 / 0 / 40

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 5 h
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    To zdjęcie przedstawia półprodukt gęsi gotowy do dalszego użycia. Wstępne przygotowanie powyższej tuszy drobiowej zostanie omówione na końcu przepisu, ponieważ opis procesu zajmuje dużo miejsca, ale w poprawności wykonania tego etapu tkwi główny sekret uzyskania miękkiej i soczystej konsystencji mięsa gotowego dania, otoczonego różową, piękną i niezwykle aromatyczną skórką.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Obierz i pokrój pigwę w plasterki, skrop ją sokiem z cytryny.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Za pomocą blendera przygotowujemy puree z jabłek, soku pomarańczowego i cytrynowego oraz skórki, soku z startego imbiru. Dodaj miód, mieszankę ziół i dokładnie wymieszaj, aż miód się rozpuści.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Wymieszaj połowę puree z plasterkami pigwy i napełnij tuszę ptaka tą mieszanką do 3/4 jej objętości.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Grubą nicią ostrożnie zszyj wszystkie otwory w naszym gęsi.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Folia chroni skrzydła i kikuty nóg ptaka, aby uniknąć ich spalanie podczas długiego pieczenia naczynia.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Ostrożnie wcieraj pozostałą połowę przecieru owocowo-miodowego w Gęś. Następnie zawiążemy nogi ptaka cienką bawełnianą sznurkiem ósemką, przesuwając końce nici do przodu do fałd nóg u podstawy tuszy.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Odwróć Gęś piersią w dół. Końcami naszego Sznurka owijamy skrzydła ptaka z boków, dobrze ściągamy i zawiązujemy węzeł z tyłu tuszy.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Włącz piekarnik do maksymalnej temperatury. Wykałaczką wykonujemy kilka nakłuć skóry na całej powierzchni tuszy, a zwłaszcza w miejscach, w których jest dużo tłuszczu podskórnego, kładziemy Gęś tyłem do góry na ruszcie umieszczonym w głębokiej blasze do pieczenia. Wlej warstwę gorącej wody na dno blachy do pieczenia (jest to również bardzo ważny punkt !), około 1 cm przez cały czas pieczenia ptaka konieczne jest podlewanie tuszy 2-3 razy na godzinę stopionym tłuszczem.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    W tej pozycji trzymamy gęś w piecu w temperaturze około 30-40 minut, dając możliwość dobrego zrumienienia pleców.

  11. Krok 11:

    Krok 11.

    Następnie ostrożnie odwróć ptaka piersią do góry, w razie potrzeby dodaj ciepłą wodę do blachy do pieczenia, poziom wody będzie musiał być stale monitorowany, aby Gęś marniała przy stosunkowo wysokiej wilgotności. Wtedy mięso nie jest przesuszone! Tak, a tłuszcz w blasze do pieczenia bez wody spali się, dymi i skomplikuje nasz proces przygotowania do uroczystości w każdy możliwy sposób. Zmniejsz temperaturę w piekarniku do 150 stopni i umieść blachę do pieczenia z gęsią na miejscu.

  12. Krok 12:

    Krok 12.

    Po kolejnych 30-45 minutach weź 200-250 ml roztopionego gęsiego tłuszczu z blachy do pieczenia i wlej go do rondla, dodając do niego miód i 50 ml białego wina (lub koniaku, rumu, whisky, wermutu). Postawmy nasz statek na wolnym ogniu.

  13. Krok 13:

    Krok 13.

    Powtórz krok N 3, ale już bez miodu. TJ. robimy puree z zielonych jabłek, soku pomarańczowego i skórki, soku z cytryny i skórki, soku z startego korzenia imbiru i dodajemy mieszankę suchych ziół. Całe to piękno wlewa się do gotującego się tłuszczu z miodem i winem na patelni. Dokładnie wymieszaj, aż sos się zagotuje, dodaj trochę soli i pieprzu. Po 15 minutach próbujemy sosu. Powinien być słodko-kwaśny. Doprowadź do smaku. W razie potrzeby dodaj sok z cytryny.

  14. Krok 14:

    Krok 14.

    Po ugotowaniu nasz sos powinien mieć konsystencję nieco cieńszą niż śmietana i mieć przyjemny żółtawo-kremowy odcień. Smak będzie zrównoważony, słodko-kwaśny, z przyjemną nutą przypraw i lekkim aromatem imbiru i wina. Przykryj pokrywką i poczekaj, aż danie główne będzie gotowe.

  15. Krok 15:

    Krok 15.

    Około 3-3, 5 godziny po rozpoczęciu procesu można wyciąć Puty na nogach ptaka, aby lepiej upiec skórę w fałdach w pobliżu tułowia. Jeśli podczas przekłuwania nogi wykałaczką w najgrubszym miejscu zostanie uwolniony przezroczysty sok, wówczas zwiększamy temperaturę do 220-240 stopni, podlewamy ptaka stopionym tłuszczem i czekamy 15-20 minut, aż skórka ostatecznie się usmaży. Rozłóż Gęś, Usuń szwy, wyjmij pigwę i nie zapomnij o sosie ! Smacznego

opiszę bardziej szczegółowo przygotowanie gęsi do pieczenia. Po pierwsze, ptak musi być dokładnie oczyszczony z resztek klocków z piór i wnętrzności. Wytnij cały widoczny tłuszcz ostrym nożem.Wytrzyj tuszę do sucha od wewnątrz i na zewnątrz. Następnie cienkim nożem wykonamy podłużne nakłucia pod skórą, uważając, aby nie dotknąć mięsa. Przebij pierś, nogi i na styku nóg z ciałem. Należy to zrobić, aby nadmiar tłuszczu stopił się i swobodnie wyciekł. Zagotuj wodę w dużym pojemniku. Delikatnie zanurz Gęś we wrzącej wodzie piersią do połowy, trzymając ją za nogi. Po 1 minucie wyjmujemy, czekamy, aż woda się zagotuje i ponownie opuszczamy ptaka na patelnię na 1 minutę, ale drugą połowę, tj. nogami w dół. Po kąpieli wszystkie pory gęsi są zamknięte, a mięso nie będzie tak aktywnie tracić wilgoci podczas pieczenia. Teraz bierzemy sól (w ilości 1 łyżeczki na każdy kg ptaka), mieszamy z pieprzem i ziołami. Osuszoną Gęś ręcznikiem, ostrożnie pocieraj powstałą mieszaninę wewnątrz i na zewnątrz. Pozostał ostatni i być może najważniejszy etap przygotowawczy - suszenie ptaka, najlepszą opcją byłoby zawieszenie tuszy w zimnym miejscu na 3 dni. W tym czasie nasza Gęś wyschnie i zostanie solona. Rezultatem tych manipulacji będzie idealnie przygotowany półprodukt gęsi o delikatnej i soczystej strukturze mięsa oraz wysuszonej skórze, która po upieczeniu stanie się chrupiąca i złota.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Jabłka - 47   kcal/100g
  • Jabłka Suszone - 210   kcal/100g
  • Mus jabłkowy w puszkach - 61   kcal/100g
  • Cytryna - 16   kcal / 100g
  • Skórka z cytryny - 47   kcal/100g
  • Gęsi tłuszcz - 930   kcal/100g
  • Gęś kategorii i - 238   kcal/100g
  • Gęś II kategorii - 317   kcal/100g
  • Miód - 400   kcal/100g
  • Pigwa - 40   kcal/100g
  • Imbir - 80   kcal/100g
  • Imbir suchy - 347   kcal/100g
  • Imbir marynowany - 51   kcal/100g
  • Pieprz czarny mielony - 255   kcal / 100g
  • Białe wino - 78   kcal/100g
  • Pomarańcze - 36   kcal/100g
  • Przyprawy suche - 240   kcal/100g
  • Sól kuchenna - 0   kcal/100g
  • Ziele angielskie - 263   kcal/100g
  • Mieszanka ziół - 259   kcal/100g

Podobne przepisy