kapusta kiszona z korą brzozy

Przygotuj pyszne i zdrowe danie dla całej rodziny! Kapusta kiszona z korą brzozy-brzmi intrygująco? Ale nie musisz się dziwić, ponieważ jest to dość klasyczny przepis na przygotowanie tego dania. Kora brzozy w procesie zakwaszania wydziela garbniki, które utrzymają chrupiącą kapustę, a także nadadzą potrawie ciekawy i nieco niezwykły smak. Niezbyt jasny, ale zauważalny, zwłaszcza jeśli znasz tajny składnik. O każdej porze roku kapusta kiszona będzie dobra jako przystawka lub sałatka!
NataAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 17 % 1 g
tłuszcze 0 % 0 g
węglowodany 83 % 5 g
21 kcal
IG: 80 / 0 / 20

metoda gotowania

czas gotowania: 3 D 1 h

kapustę należy wybrać koniecznie soczystą, słodką. W takim przypadku gotowe danie będzie szczególnie smaczne i pachnące. A poza tym przydatne, co jest również ważne, gdy gotujesz dla ukochanej rodziny :)

kapustę należy dokładnie umyć, osuszyć ręcznikami papierowymi i oczyścić z uszkodzonych górnych liści. Następnie musisz posiekać kapustę w cienkie paski i włożyć do pojemnika, w którym będziemy ją fermentować. Lepiej jest wziąć szklany, emaliowany lub drewniany pojemnik.

następnie musisz zagotować wodę w dużym rondlu. Gdy płyn się zagotuje, dodaj sól, cukier i liście laurowe, wymieszaj, aby rozpuścić wszystkie kryształy cukru i soli. Gotową solankę schłodzić do temperatury pokojowej.

po posiekanej kapuście zalej solanką, dodaj korę brzozy. Kora brzozy, dzięki uwolnieniu specjalnych substancji, przyczyni się do tego, że gotowa kapusta pozostanie chrupiąca. Ponadto kora wniesie subtelną nutę drzewną do smaku i aromatu gotowego dania. Ale nie musisz się martwić, będzie to raczej subtelny odcień smaku niż bogaty smak.

następnie konieczne jest ustawienie ucisku na kapustę. Aby to zrobić, możesz użyć zwykłej pokrywki z garnka lub talerza i położyć kamień na wierzchu (lub trzylitrowy słoik z wodą).

gdy solanka w końcu ostygnie, przenieś pojemnik do zimnego miejsca. Trzymaj tam kapustę przez trzy dni(możesz więcej, jeśli kapusta bardziej lubi energiczną). Wskazane jest przebijanie kapusty drewnianym szpikulcem raz dziennie do samego dnia pojemnika. Takie działanie pomoże gazom łatwiej i szybciej wydostać się.

po trzech dniach kapusta kiszona będzie w pełni gotowa do spożycia, ale jeśli trzymasz ją dłużej, będzie jeszcze smaczniejsza. Kapustę należy przechowywać w zimnym miejscu o wysokim poziomie wilgotności. Okres przydatności do spożycia wynosi do ośmiu miesięcy. Idealnym miejscem do przechowywania kiszonej kapusty jest Piwnica.

bardzo smaczne! Smacznego!

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Liść laurowy - 313   kcal/100g
  • Cukier granulowany - 398   kcal/100g
  • Cukier - 398   kcal/100g
  • Sol - 0   kcal/100g
  • Woda - 0   kcal/100g
  • Kapusta biała - 28   kcal/100g
  • Kapusta biała gotowana - 21   kcal/100g
  • Kora brzozy - 0   kcal/100g

Podobne przepisy