skład / składniki
metoda gotowania
ugotujemy kwas chlebowy w dwóch etapach: najpierw zakwas, a następnie sam napój. Zacznijmy od zakwasu.
pokrusz pół kawałka chleba żytniego, włóż do półlitrowego słoika, wlej 1 łyżeczkę cukru i zalej ciepłą przegotowaną wodą (2 szklanki). W składnikach waga kromki chleba jest wskazana w przybliżeniu, przy założeniu, że przeciętny kawałek waży 40-45 gramów. Przykryj słoik gazą i umieść w ciepłym miejscu na dwa dni. Zawartość słoika powinna stać się mętna i mieć charakterystyczny zapach i smak. Zakwas jest gotowy i możesz przystąpić do gotowania kwasu chlebowego.
na początku na 0,5 litra zakwasu weź 2 kromki chleba żytniego, 1 łyżkę cukru i 1,5 litra przegotowanej wody o temperaturze pokojowej. W dwulitrowym słoiku pokrusz chleb, dodaj cukier, nasz zakwas i dodaj przegotowaną wodę po brzegi. Przykryj słoik pokrywką i pozwól mu stać przez kilka dni.
po tym czasie odcedź dwie trzecie zawartości słoika do osobnego pojemnika, pokrusz 2 kolejne kromki chleba żytniego do słoika i ponownie dodaj do brzegów przegotowanej zimnej wody. Pozostaw do zaparzenia, aby uzyskać kolejną porcję kwasu chlebowego, a gotowy musi zostać schłodzony, po czym jest gotowy do jedzenia.
smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Chleb żytni formowany - 217 kcal/100g
- Czarny chleb - 217 kcal/100g