skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj wszystkie niezbędne składniki do wyrabiania ciasta. Kupując drożdże, musisz spojrzeć na datę ważności i warunki przechowywania. Powinny być przechowywane w lodówce. Bardzo ważny jest kolor i zapach: dobre świeże drożdże będą miały kremowy kolor i delikatny, dyskretny zapach. Jeśli przesuniesz palcem, powierzchnia pozostaje sucha i nie kruszy się. Olej roślinny można stosować zarówno słonecznikowy, jak i oliwkowy, w razie potrzeby.
Krok 2:
Podgrzej wodę do temperatury 35-40°C. Jeśli nie ma termometru do gotowania, pożądaną temperaturę można łatwo określić dosłownie ręcznie: musisz upuścić kroplę wody na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli uczucie jest przyjemne, nie zimne ani gorące, temperatura jest odpowiednia. Już w 45°C drożdże stają się niewygodne i działają wolniej, aw 50°C zaczynają umierać. Dlatego najważniejszym punktem podczas pracy z ciastem nie jest zabicie drożdży na samym początku.
Krok 3:
Wlej ciepłą wodę do głębokiej miski, dodaj cukier i pokrusz drożdże. Wszystko dobrze wymieszaj, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą.
Krok 4:
Przesiej mąkę (najwyższej jakości) do miski z drożdżami, dodaj sól i olej roślinny.
Krok 5:
Zagnieść miękkie ciasto. Najpierw możesz wymieszać wszystko łyżką, a następnie zagnieść rękami, gdy zgęstnieje. Jeśli jest maszyna kuchenna, w której można zagnieść ciasto, możesz jej użyć. Ile trzeba zagnieść takiego ciasta? Zajmie to około 7 minut, aż wszystkie składniki zostaną całkowicie połączone. Początkowo ciasto bardzo przylega do dłoni, ale stopniowo zaczyna odchodzić od boków miski. W razie potrzeby możesz dodać 1-2 łyżki.l mąka. Na koniec ciasto jest lekko lepkie.
Krok 6:
Przykryj ciasto ręcznikiem i pozostaw do ogrzania na 1 godzinę. Takie ciasto rośnie bardzo szybko. Dlatego nie ma potrzeby trzymania go dłużej.
Krok 7:
Ciasto na żywych drożdżach jest gotowe. Możesz zrobić z niego ciasta, możesz zrobić ciasto. Smacznego!
jeszcze kilka słów o drożdżach:
1. W domu dokładnie sprawdź cały brykiet. Powinien być dobrze sprasowany i nie kruszyć się.
2. Nie powinno być żadnych zacieków ani obszarów, w których drożdże pociemniały. Zwykle takie obszary znajdują się na krawędziach. Wskazuje to na niewłaściwe przechowywanie w sklepie. Żywe drożdże powinny być równomiernie zabarwione i mieć jednolitą konsystencję że w środku, że na krawędziach.
3. Nie powinno być też silnych kwaśnych zapachów. Jeśli drożdże pachną, jakby już fermentowały, najprawdopodobniej były przechowywane w cieple w wilgotnym pomieszczeniu i już się aktywowały. Dlatego z takimi drożdżami twoje ciasto nie wzrośnie.
4. Etykieta. Data ważności powinna być wytłoczona na samym opakowaniu. Brak dodatkowych etykiet. Czasami zdarza się, że prawdziwa data ważności (która już minęła) jest specjalnie przyklejona etykietą z nową datą ważności. Dlatego bądź ostrożny. Lepiej nie bierz takich drożdży.
--------------------
Artykuły do pomocy:
jak gotować pyszne w piekarniku według przepisów innych osób
mąka pszenna. Sekrety i niuanse użytkowania
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Mąka pełnoziarnista z pszenicy durum witaminizowana - 333 kcal/100g
- Mąka pełnoziarnista uniwersalna - 364 kcal/100g
- Mąka krupczatka - 348 kcal/100g
- Mąka - 325 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Olej roślinny - 873 kcal/100g
- Sol - 0 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Świeże drożdże - 109 kcal/100g