Domowy zakwas z mąki żytniej

chleb na zakwasie to pierwszy krok do domowego wypieku chleba! Przygotowanie zakwasu w nowoczesnym mieszkaniu jest bardzo prostym i niedrogim procesem. Mąkę miesza się z wodą i rozpoczyna się proces fermentacji, w wyniku którego powstaje kolonia bakterii kwasu mlekowego, która jest znacznie zdrowsza niż drożdże przemysłowe. Chleb pieczony na takim zakwasie jest smaczniejszy, jest przechowywany przez długi czas i nie pleśnieje.
katushafinAuthor avatar
autor przepisu

skład / składniki

porcje:
Tabela tłumaczenia miar wolumetrycznych
Składniki odżywcze i wartość energetyczna składu receptury
Na wagę kompozycji:
proteiny 9 % 3 g
tłuszcze 3 % 1 g
węglowodany 88 % 29 g
136 kcal
IG: 0 / 0 / 100

gotowanie krok po kroku

czas gotowania: 5 d
  1. Krok 1:

    Krok 1.

    Jak zrobić zakwas z mąki żytniej w domu? Do przygotowania zakwasu potrzebujemy tylko dwóch składników-mąki żytniej i wody. Będziemy go gotować przez pięć dni.

  2. Krok 2:

    Krok 2.

    Dzień 1. Konieczne jest zmieszanie 150 gramów wody i 100 gramów mąki do stanu gęstej śmietany. Woda powinna być trochę ciepła. Pojemnik na zakwas wybierz szklany lub plastikowy, duży rozmiar, ponieważ będzie rosnąć.

  3. Krok 3:

    Krok 3.

    Przykryj naczynia folią spożywczą, a następnie ręcznikiem i umieść w ciepłym miejscu. Po prostu nie umieszczaj w pobliżu urządzeń grzewczych — zakwas zacznie rosnąć zbyt szybko i może się zepsuć. Zwykle robię to w piekarniku, zimnym! Dobrze sprawdza się również szafka kuchenna.

  4. Krok 4:

    Krok 4.

    Dzień 2. Po 24 godzinach wyjmujemy zakwas. Trochę urosła i była lekko popękana. Pojawił się zapach fermentacji.

  5. Krok 5:

    Krok 5.

    Dodaj 100 gramów wody, dobrze wymieszaj. Wlej 100 gramów mąki, mieszaj, aż znikną grudki. Ten proces nazywa się "karmieniem" zakwasu. Ponownie przykryj folią, ręcznikiem i umieść w ciepłym miejscu.

  6. Krok 6:

    Krok 6.

    Dzień 3. Wyjmujemy zakwas, wlewamy 150 gramów wody, mieszamy, wlewamy 100 gramów mąki, mieszamy, przykrywamy, umieszczamy w ciepłym miejscu. Zdarzają się przypadki, że zakwas rośnie zbyt mocno i nie ma już wystarczającej ilości używanych naczyń. Jeśli tak się stało, Usuń połowę zakwasu i nakarm go połową porcji mąki i wody. Lub Przenieś do jeszcze większego pojemnika.

  7. Krok 7:

    Krok 7.

    Dzień 4. Zobacz, jak aktywnie zachowuje się zakwas czwartego dnia! Pojawiło się wiele bąbelków, a zapach stał się jaśniejszy.

  8. Krok 8:

    Krok 8.

    Ponownie wlej 100 gramów wody, wymieszaj, wlej 100 gramów mąki, wymieszaj, przykryj folią, ręcznikiem, umieść w ciepłym miejscu.

  9. Krok 9:

    Krok 9.

    Dzień 5. Zakwas jest gotowy! Jest bardzo dorosła, ma kwaśny zapach drożdży. Można już na nim upiec chleb.

  10. Krok 10:

    Krok 10.

    Połowę zakwasu włożyłem do słoika i włożyłem do lodówki, na pozostałym upiekłem chleb.

gotowy zakwas, pod warunkiem prawidłowego przechowywania i karmienia, może trwać wiecznie. Tak właśnie robiły nasze babcie w czasach starożytnych. Zakwas był przenoszony z rodu do rodu.
aby nakarmić zakwas, wyjmij go z lodówki, poczekaj, aż się rozgrzeje, wlej wodę, wymieszaj, dodaj mąkę, wymieszaj. Pozostaw w ciepłym miejscu na 24 godziny. Po upływie czasu ponownie włóż sfermentowany zakwas do lodówki. Musisz to robić raz w tygodniu.
przed pieczeniem chleba wyjmij zakwas z lodówki na 24 godziny, nakarm go, możesz upiec chleb w ciągu jednego dnia.
jeśli twój zakwas jest bardzo młody, chleb może nie wyrosnąć na nim dobrze. W takim przypadku dodaj trochę drożdży.
mocny, Stary zakwas, nie wymaga dodawania drożdży.
zdarza się, że drugiego lub trzeciego dnia zakwas psuje się i pleśnieje. Należy go wyrzucić i rozpocząć proces od nowa.

kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy

  • Woda - 0   kcal/100g
  • Mąka żytnia - 305   kcal/100g

Podobne przepisy