skład / składniki
metoda gotowania
wlej sok brzozowy (dobrze, jeśli jest świeżo zebrany) do pojemnika o odpowiedniej wielkości. Najlepiej wybrać pojemnik do tych celów emaliowany lub szklany, nieco większy niż główny płyn, ponieważ kwas chlebowy fermentuje podczas gotowania. Tak więc na trzy litry soku brzozowego bierzemy na przykład szklaną butelkę o pojemności pięciu litrów.
krakersy żytnie wkładamy do małej, czystej torby z lnu. Opuszczamy torbę do słoika, czekamy, aż zmoknie i opadnie na dno. Jeśli nie ma torby, możesz się bez niej obejść. W takim przypadku gotowy kwas chlebowy będzie musiał zostać dokładnie przefiltrowany.
wyjmij słoik w ciemne miejsce w temperaturze pokojowej na dwa dni. Szyjkę dokręcamy gazą złożoną 2-3 razy. W tym czasie w banku rozpocznie się proces fermentacji.
po dwóch dniach dodaj rodzynki do słoika. Nie trzeba go wcześniej myć. Wysyłamy tam również kawałki kory brzozy i kory dębu, a także suche łodygi kopru. Wszystko to przyczyni się do subtelniejszego i ciekawszego smaku gotowego napoju.
pozostaw kwas chlebowy na dwa tygodnie w ciemnym miejscu. Temperatura pomieszczenia jest pokojowa. Szyjka pojemnika musi być dokręcona gazą złożoną z kilku warstw. Kiedy minie niezbędny czas, ponownie przefiltruj kwas chlebowy przez kilkakrotnie złożoną gazę.
pozostaje zdrowy i smaczny napój do ostygnięcia i możesz podać go do stołu. Kwas brzozowy doskonale orzeźwia w upalny dzień i zawiera wiele witamin i pierwiastków śladowych. Jego smak jest dość subtelny i na pewno spodoba się całej rodzinie.
smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Koperek - 38 kcal/100g
- Krakersy kremowe - 414 kcal/100g
- Krakersy pszenne - 331 kcal/100g
- Krakersy - 331 kcal/100g
- Rodzynki - 280 kcal/100g
- Kiszmisz - 279 kcal/100g
- Kora brzozy - 0 kcal/100g
- Sok brzozowy - 24 kcal/100g
- Kora dębu - 0 kcal/100g