skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Przygotuj składniki według listy. Zastanówmy się nad jednym z prostych i popularnych przepisów na wino jagodowe. Do przygotowania takiego napoju wskazane jest stosowanie słodkich odmian czarnej porzeczki. Ale ponieważ w każdym razie jest to jagoda dość kwaśna, konieczne jest dodanie cukru. Jagody mogą być używane świeże lub mrożone, nie myte przed zamrożeniem.
Krok 2:
Ostrożnie sortujemy jagody czarnej porzeczki, usuwamy liście, śmieci i zepsute jagody, ale nie myjemy. W żadnym wypadku nie należy dopuścić do przedostania się drobnoustrojów do zbioru wina, ale należy zachować naturalne drożdże "winne" znajdujące się na powierzchni skórki jagód, dzięki nim rozpocznie się fermentacja i otrzymanie gotowego wina. Jagody należy zmielić blenderem, ręcznym popychaczem lub przekręcić przez maszynkę do mięsa.
Krok 3:
Zmiażdżone jagody są przenoszone do szklanych naczyń, w żadnym wypadku do przygotowania wina nie można użyć plastikowego lub metalowego pojemnika, w przeciwnym razie sok, brzeczka lub gotowe wino mogą wchłonąć zapach tego naczynia lub nastąpi utlenienie. W ciepłej przegotowanej wodzie rozpuść połowę cukru i wlej jagody tym syropem, aby zawartość nie przekraczała dwóch trzecich całej objętości pojemnika, ponieważ rozpocznie się aktywna fermentacja.
Krok 4:
Zaciskamy szyjkę gazą lub zakładamy gumową rękawicę, w której jednym palcu robimy mały otwór. Pozostawiamy obrabiany przedmiot w ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej na średnio cztery dni, lepiej pozwolić brzeczce fermentować dłużej, aby miazga oddała cały sok.
Krok 5:
W tym czasie raz dziennie należy mieszać zawartość pojemnika szpatułką, aby przyspieszyć fermentację. Następnie sfermentowaną brzeczkę odfiltrowujemy z miazgi jagodowej, przefiltrowujemy przez gazę, miazgę wyrzucamy, brzeczkę ponownie spuszczamy do słoika.
Krok 6:
Zakładamy gumową rękawicę na puszkę lub instalujemy uszczelkę wodną, jeśli jest dostępna. Na tym etapie możesz posmakować brzeczki i w razie potrzeby dodać trochę z pozostałego cukru, rozpuszczając go w płynie, mieszając szpatułką. Umieść pojemnik z winem w ciemnym miejscu o temperaturze od 16 do 25 stopni, pozostaw na 2-3 tygodnie. Raz w tygodniu sprawdzamy stan napoju i za każdym razem dodajemy kawałek po kawałku pozostały cały cukier.
Krok 7:
Po całkowitym zakończeniu fermentacji spuść napój z osadu, przefiltruj przez gazę złożoną w kilku warstwach i wlej do szklanych butelek. Zamykamy butelki i usuwamy je w ciemnym, chłodnym miejscu do cichej fermentacji, na przykład w piwnicy. Wino leżakujemy przez około 2-3 miesiące, w tym czasie co trzy do czterech tygodni wino należy odcedzić z osadu. Do smaku można również dodać cukier do przygotowania, na przykład napoju deserowego.
Krok 8:
Wino z czarnej porzeczki jest gotowe. Możesz przechowywać taki napój w chłodnym miejscu przez około 1-1, 5 roku. Smacznego!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g
- Porzeczka czarna - 38 kcal/100g
- Porzeczka czarna świeżo mrożona - 44 kcal/100g