skład / składniki
gotowanie krok po kroku
Krok 1:
Potrzebujemy przede wszystkim winogron. Nie obchodzi mnie, jaki będzie kolor, ale im słodsze winogrona, tym lepiej. Możesz zrobić bimber bez dodatku cukru, ale wtedy proces przygotowania zacieru do destylacji będzie dłuższy o 1-2 tygodnie. Ponadto, z dodatkiem cukru, ilość gotowego bimbru będzie o 30 procent większa.
Krok 2:
W żadnym wypadku nie myj winogron. Na powierzchni winogron znajduje się wiele bakterii, które są niezbędne do fermentacji. I znowu możesz obejść się bez drożdży, ale sam zacier zacznie fermentować znacznie później, a czas gotowania bimbru będzie się wydłużał. Włóż jagody bez gałązek do pojemnika fermentacyjnego i zetrzyj prasą lub na przykład tłuczkiem.
Krok 3:
Drożdże weź świeże prasowane. Ale dopuszczalne jest zastąpienie drożdży winnych. Rozbij drożdże, dodaj łyżkę cukru. Wlej trochę ciepłej wody. Woda powinna być niefiltrowana i nie gotowana - powinna być żywa - tylko taka woda sprzyja fermentacji.
Krok 4:
Poczekaj, aż utworzy się Piankowa czapka i wlej do pojemnika fermentacyjnego.
Krok 5:
Dodaj pozostały cukier, wodę, wymieszaj i załóż jednorazową rękawicę na wierzch. Umieść pojemnik fermentacyjny w ciemnym, ciepłym miejscu. Temperatura nie powinna być niższa niż 20 stopni.
Krok 6:
Po napompowaniu rękawicy rozpoczął się proces fermentacji. Może trwać od 10 do 16 dni. Tym razem fermentacja trwała 12 dni. Po ponownym opróżnieniu rękawicy zacier jest gotowy do destylacji.
Krok 7:
Przygotuj bimber. Jeśli Twoja konfiguracja jest dostarczana, podłącz węże z zimną wodą.
Krok 8:
Odcedź zacier i wlej do bimbru.
Krok 9:
Postaw bimber na ogniu. Gdy temperatura wyniesie 75 stopni, włącz węże z zimną wodą. Zbierz bimber w osobnym pojemniku. Bimber po pierwszej destylacji jest już gotowy do użycia, ale polecam drugą destylację. Aby to zrobić, rozcieńczyć gotowy bimber do siły 20 stopni (weź 400 ml czystej wody na 1 litr bimbru). Wlać do bimbru i powtórzyć procedurę destylacji.
Krok 10:
Podczas drugiej destylacji pierwsze 100 ml i ostatnie 100 ml nowo powstałego bimbru należy zebrać osobno i wlać, ponieważ pierwsza i ostatnia porcja jest najbogatsza w oleje fuzlowe i może być niebezpieczna do spożycia. Nalej powstały bimber do butelek i pozostaw na 3-4 dni. Możesz go zabarwić kroplą herbaty. Przestrzegaj środka podczas picia alkoholu!
kaloryczność produktów możliwych w składzie potrawy
- Winogrona - 65 kcal/100g
- Drożdże prasowane - 109 kcal/100g
- Cukier granulowany - 398 kcal/100g
- Cukier - 398 kcal/100g
- Woda - 0 kcal/100g